تفاوت بین framework و library چیه ؟

اکثر دولوپر ها این دو واٰژه رو به جای هم به کار میبرن در حالی با هم دیگه یه تفاوت هایی دارن .

در واقع هر دوی اونها یکسری کد های از پیش نوشته شده توسط شخص یا اشخاص دیگه ای هستن که استفاده از اون ها کار رو برای بقیه برنامه نویس ها خیلی راحت تر میکنه و باعث میشه یسری مشکلات رایج برنامه نویسی به راحتی و بدون نیاز به وقت زیاد قابل حل باشن . هدف اصلی از خلق لایبرری و فریم ورک هم در واقع همین هست .

تفاوت بین لایبرری و فریم ورک توی وا‌‌ژه ی inversion of control خلاصه میشه اما الان بیشتر در موردش توضیح میدم .

لایبرری کالکشنی از یکسری کلاس ها و متد هاست .وقتی که شما از لایبرری استفاده میکنی میشه گفت کنترل جریان کد یا اون اپلیکیشن دست خود شماست ، این شما هستی که تعیین میکنی کی و کجا از چه لایبرری استفاده کنی . دقیقا مثل این می مونه که وقتی شما میری توی کتابخونه این خودت هستی که یکسری کتاب از قفسه انتخاب میکنی و میخونی .

فکر میکنم هر برنامه نویسی با لایبرری math آشنایی داشته باشه ، برای استفاده از اون ها شما فقط فانکشن هایی رو که نیاز داری کال میکنی بدون توجه به این که اون فانکشن از چه الگوریتمی استفاده میکنه . به عنوان مثال jQuery و React از لایبرری های جاوااسکریپت هستن .

فریم ورک مجموعه ی کاملی از لایبرری هاست . وقتی از فریم ورک استفاده میکنی کنترل جریان برنامه دست اون فریم ورک هست و چارچوب و اسکلت کد شما توسط اون فریم ورک تعیین میشه . فریم ورک برای شما بستری فراهم میکنه تا بتونی کد ها رو بنویسی و این فریم ورک هست که تصمیم میگیره کی و کجا از کد های شما استفاده بکنه . تصور کن به شما کتابی داده شده که باید جاهای خالی کتاب رو پر بکنی . به عنوان مثال Angular و Vue.js از فریم ورک های جاوا اسکریپت محسوب میشن .

در واقع شما میتونی از لایبرری ها در حین انجام یک پروژه استفاده بکنی اما از فریم ورک باید دقیقا وقتی میخوای اون پروژه رو شروع کنی استفاده بکنی . نکته ی دیگه این که توی یک پروژه نمیشه از چندتا از فریم ورک استفاده کرد اما میشه همزمان از چند لایبرری استفاده کرد .

به طور معمول فریم ورک پیچیده تر از لایبرری هست اما مزیتی که داره اینه که دیگه دولوپر نگران این نیست که طراحی ساختار کد خوب هست یا نه .

در پایان میشه تمامی مطالبی که گفته شد رو توی تصویر زیر خلاصه کرد …

خلاصه ی مطلب

امیدوارم مطالب مفید واقع شده باشه .

ممنون از همراهی و حمایتتون …

نوشته تفاوت بین framework و library چیه ؟ اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

پاسخی بگذارید