Linux or GNU/Linux

Linux or GNU/Linux

خیلی وقت ها دیدم سیستم عامل لینوکس رو اکثرا به همین نام میشناسن و صدا می کنن و فکر میکنن تنها Linus Torvalds خالق این سیستم عامل بوده و زیاد اسمی از Richard Stallman برده نمیشه و فکر کردم بد نیست این موضوع رو یادآوری کنم که ایشون هم نقشی در خلق کردن این سیستم عامل داشتن و نباید تلاش های Richard Stallman نادیده گرفته بشه.

وقتی سیستم عامل ها به سمت تجاری شدن رفتن شخصی به نام Richard Stallman در جهت مبارزه با این موضوع شروع به نوشتن یک سیستم عامل کرد که به اسم پروژه GNU نام گذاری شد، پروژه ای که کاملا رایگان بود. Richard جزو فعلان جنبش نرم افزارهای آزاد بود و مبارزات زیادی در این زمینه انجام داده. Richard تونست قسمت های مختلف یک سیستم عامل (مثل Bootloader, User Interface, User Application) و یکسری قسمت های دیگه رو بنویسه اما تنها قسمتی که نتونسته بود تکمیل کنه تا سیستم عامل خودش رو جهت استفاده کاربران وارد بازار کنه قسمت Kernel سیستم عامل بود. در همین حین شخصی به نام Linus Torvaldsتونسته بود تحت پروژه به اسم Linux کرنلی شبیه به Unix رو بنویسه، چیزی که پروژه GNU بهش نیاز داشت تا تکمیل بشه و مورد استفاده کاربران قرار بگیره.

linux architecture

به همین خاطر دو پروژه GNU و Linux با هم ترکیب شدن و سیستم عامل قدرتمندی رو به وجود آوردن که اسمش شد GNU/Linux ، چیزی که امروزه بیش تر به اسم Linux می شناسن و افراد فعال تو حوزه نرم افزارهای آزاد یا open source تاکید دارن که به اسم GNU/Linux نام برده بشه چرا که حاصل تلاش دو پروژه Richard Stallman و Linus Torvalds بوده و که هر کدام به تنهایی قادر به استفاده نبودن.

امیدوارم مفید بوده باشه

نوشته Linux or GNU/Linux اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

پاسخی بگذارید