developer options چیست؟

امکانات مخفی در گوشی های اندرویدی وجود دارد به نام developer options یا همان گزینه های توسعه دهنده که پیشنهاد می کنیم حتما فعالشان کنید. فرقی نمی کند بخواهید اشکال زدایی USB را فعال کنید، قفل بوت لودر خود را برای روت کردن گوشی اندرویدی تان باز کنید و یا سرعت اجرای تصاویر متحرک را در گوشی تان تغییر بدهید؛ به هر حال بخش developer options گوشی تان جاییست که می توانید از طریق آن این موارد و خیلی چیزهای دیگر را تنظیم کنید.

مهم نیست برای چه منظوری می خواهید ازdeveloper options استفاده کنید، در هر صورت قبل از هر کاری باید قفل این گزینه را باز کنید. راهنمای امروز ما اصول اولیه نحوه دسترسی به گزینه های توسعه دهنده یا همان developer options را به شما آموزش می دهد.

به منوی تنظیمات بروید و build number (شماره ساخت) را پیدا کنید. با چند بار ضربه زدن روی این قسمت می توانید developer options (گزینه های توسعه دهنده) را در گوشی یا تبلت های اندرویدی باز کنید. ولی یادتان باشد که بسته به شرکت سازنده تلفن همراه شما، محل دقیق build number (شماره ساخت) ممکن است متفاوت باشد.

دسترسی به این گزینه در گوشی ها:

  • به Settings (تنظیمات) و سپس به About Phone (درباره تلفن) بروید.
  • روی گزینه Software Info (اطلاعات نرم افزار) و سپس روی Build Number (شماره ساخت) ضربه بزنید.
  • 7 بار پشت سر هم روی Build Number ضربه بزنید تا گزینه های توسعه دهنده باز شوند. ممکن است از شما خواسته شود که رمز عبور گوشی تان را وارد کنید. هنگامی که گزینه های توسعه دهنده یا همان developer options فعال شدند، پیامی به شما نشان داده می شود که به شما اعلام می کند گوشی تان الان در حالت توسعه دهنده قرار گرفته است.
  • حالا دوباره به Settings (تنظیمات) برگردید. در این قسمت Developer options (گزینه های توسعه دهنده) برای شما نمایش داده می شود.
  • روی آن ضربه بزنید و اگر فعال نیست تیک آن را روشن کنید. حالا می توانید از این قسمت تنظیمات مختلفی را روی گوشی تان اعمال کنید.

معمولا در گوشی هایی که اندروید 10 دارند، منوی About Phone (درباره تلفن) در Settings (تنظیمات) > System (سیستم) > About Phone (درباره تلفن) قرار دارد. بقیه مراحل بالا یکسان است. وقتی کارتان با گزینه های توسعه دهنده تمام شد و دیگر نیازی به آنها نداشتید به راحتی می توانید آن را غیر فعال کنید. اولین قدم برای انجام این کار این است که به قسمت Settings بروید، روی Developer Options کلیک کرده و Off را بزنید. همین! به همین سادگی Developer Options دوباره غیر فعال می شود و دیگر در منوی تنظیمات نمایش داده نمی شود. برای فعالسازی مجدد آن هم فقط کافیست مراحل گفته شده در بالا را دوباره انجام بدهید.

شما می توانید سایر تنظیمات پیشرفته تر را هم با استفاده از Developer Options یا همان گزینه های توسعه دهنده روی گوشی تان اعمال کنید؛ اما یادتان باشد که حالت توسعه دهنده در وهله اول برای اشکال زدایی برنامه و دستکاری پاسخ ها و عملکرد سیستم طراحی شده است. گزینه های موجود در حالت توسعه دهنده معمولاً شامل اشکال زدایی، شبکه، ورودی، ارائه سریع سخت افزار، رسانه، نظارت و برنامه ها است. اینکه تنظیمات مورد نظرتان را چطور سفارشی کنید به خودتان بستگی دارد چون می توانید با استفاده از این گزینه ها و بر اساس ترجیحات خاص خودتان تنظیمات گوشی تان را دسته بندی کنید.

همچنین بخوانید: معماری های برنامه نویسی اندروید

نوشته developer options چیست؟ اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

دیدگاهتان را بنویسید