کلاهبرداری به سبک مجازی با رمز ارز PM7

چکیده مصاحبه پژوهشی:

تعریفی که از PM7 ارائه شده، عبارت است از: یک پلتفرم بازاریابی غیرمتمرکز که به دنبال دگرگونی و ایجاد تحول در دنیای تبلیغات با استفاده از فناوری بلاک­چین می­باشد. PM7 ساختاری شبیه bitconnectدارد که در هر دو به دلیل ساختار هرمی آن، باعث گمراه کردن کاربران می­شود. PM7 هیچ محصولی ارائه نداده است و تنها به انگیزه «کسب درآمد فوق العاده» جلب مشارکت می کند. این مدل تبلیغات خودش احتمال اغواگری را به شدت بالا می برد. PM7 بر روی بازاریابی و ایده بازاریابی تمرکز کرده که آن ایده بازاریابی هم یک روش هرمی را پیاده ­سازی کرده است و اصولاً این مکانیزم مکانیزم جذابی برای ارزش­ گذاری در یک مارکتینگ نیست. در بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال مشابه، سیستم پاداش و هدیه وجود ندارد، بلکه یا باید از طریق خرید و یا استخراج آن را به دست آورد. اما در PM7، در قبال عضوگیری می­توان رمزارز دریافت کرد. هیچ ICO معتبری قیمت توکن ­های خود را پیش­ بینی نمی­کند، در حالی در PM7 به جز تعریف و تمجید و پیش ­بینی قیمت آینده این توکن­ ها توضیح خاصب یافت نمی­ شود.

پژوهش خبری صدا وسیما: یک قانون جهان شمول وجود دارد که می­گوید تا زمانی که در قرعه­ کشی شرکت نکنید برنده نمی­ شوید، شما برای آنچه که همه از آن اطلاع دارند جایزه ­ای دریافت نمی­ کنید، شما بدون آنکه چیزی را از دست بدهید ثروتی به دست نمی ­آورید؛ حال از این قانون نتیجه می­گیریم، هیچ فرد یا شرکتی ثروت رایگان در اختیار کسی قرار نمی­ دهد و اگر مرجعی حاضر بود پاداشی را رایگان به شما بدهد، مطمئناً بعداً باید هزینه آن را خود یا اطرافیانتان به شیوه ­های مختلف پرداخت نمایند. گلدکوئست، گلدماین، و … نمونه های مشابه ی از ارائه این نوع پاداش­ ها است که در واقع با دعوت از دوستان و اطرافیانتان می­توانستید به سود و پاداش مورد نظر، دست یابید؛ در واقع، این شرکت­های هرمی روزگاری در کشور به جان مردمی افتادند که قصد داشتند یک شبه ره صد ساله را بروند و به ثروت هنگفتی دست یابند، غافل از آنکه، هزینه حاتم ­بخشی این شرکت­ ها را در نهایت خودشان با از دست دادن سرمایه و مالشان خواهند پرداخت. اگرچه، با ورود نهادهای امنیتی و انتظامی ماجرای گلدکوئیست و امثال آن در کشور پایان یافت، اما شیوه ­های جدیدی از این نوع کلاهبرداری بار دیگر با اشکال متفاوتی در جامعه سر برآورده است. در واقع، این بار دنیای مجازی با تمام فرصت­ هایی که پیش­روی بشریت قرار داده است به افراد سودجو این امکان را داده تا با استفاده از عدم آگاهی افرادی که رویای پولدار شدن را در سر می­ پرورانند، نوعی دیگر از شرکت­ های هرمی را در قالب رمز ارزها راه ­اندازی نمایند. PM7  از جمله این رمزارزها که در قالب ICO ارائه شده و چند ماهی است از عمر آن می­گذرد و با ساختاری مشابه شرکت­های هرمی شکل گرفته و فعالیت می­ نماید که «متأسفانه کابران ایرانی علاقه زیادی به آن نشان داده ­اند، به طوریکه بیش از ۷۰ درصد کاربران ثبت­ نامی در این ICO ایرانی هستند و سایت به حدی پربازدید بوده که در کمتر از ۳ ماه الکسای سایت به ۶۰۰ رسیده است.»[۱] هرچند، کلاهبرداری به این شیوه شامل تمامی رمز ارزها نمی­شود و آگاهی از نحوه فعالیت و ساختار آنها و همچنین تخصص لازم در حوزه رمز ارزها از جمله عواملی است که می ­تواند مانع از سوء استفاده افراد سودجو از کابران دنیای مجازی شود. در این میان، رسانه ­ها نقش عمده­ و ویژه­ای در آگاهی بخشی به عموم جامعه و جلوگیری از گرفتار شدن آنها در فعالیت­ های شرکت­ های هرمی ایفا می­کنند. بر همین اساس، گروه اقتصاد پژوهش خبری برای شناخت رمز ارز PM7 که در قالب ICO شکل گرفته است، نحوه فعالیت و تفاوت آن با دیگر ICOها و رمز ارزهایی همچون بیت­کوین، اتریوم و … و چگونگی مقابله با کلاهبرداری به این شیوه، مصاحبه­ای با چند تن از کارشناسان و متخصصان حوزه بلاک­چین و ارزهای دیجیتال، انجام داده است که ماحصل آن در ادامه می ­آید.

شایان ذکر است، فایل ­های صوتی و تصویری مربوط به تبلیغ این رمزارز نیز به پیوست می ­باشد.

 PM7 چیست؟

تعریفی که از PM7 در سایت این توکن ارائه شده، عبارت است از: یک پلتفرم بازاریابی غیرمتمرکز که به دنبال دگرگونی و ایجاد تحول در دنیای تبلیغات با استفاده از فناوری بلاک­چین می­باشد. در واقع، صاحبان این پلتفرم در این روش بازاریابی قصد دارند تبلیغات را بدون واسطه از تبلیغ کننده در اختیار مشتری و مصرف کننده نهایی قرار دهند که این کار نیز با ICO[2] کردن(به معنای عرضه اولیه سکه) PM7 صورت می­گیرد. به این معنی که اگر می­خواهید از این نوع بازاریابی شبکه ­ای استفاده کنید و از طریق آن کسب درآمد کنید ابتدا باید توکن آن را که PM7 است در اختیار داشته باشید که این کار از چند طریق در صورت می­ گیرد:

در سایت ثبت نام کنید؛ در قبال ثبت نام در سایت PM7 20 دلار رایگان دریافت می ­کنید. دوستان­تان را معرفی کنید؛ یعنی در قبال کسانی که از طرف شما و زیرمجموعا­های شما و آنها به سایت معرفی شوند، مبالغی به شرح زیر به عنوان پاداش به شما پرداخت خواهد شد:

*پاداش ثبت نام شما معادل ۲۰ دلار

*پاداش زیرمجموعه ­های مستقیم شما معادل ۲۰ دلار

*پاداش زیر مجموعه ­های زیر مجموعه شما معادل ۸٫۵۷ دلار

*پاداش زیرمجموعه ­های زیرمجموعه ­های زیرمجموعه شما معادل ۴٫۲۹ دلار

*پاداش زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه ­های زیر مجموعه شما معادل ۲ دلار

*پاداش زیرمجموعه ­های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه شما معادل ۱٫۷۱ دلار

*پاداش زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه ­های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه شما معادل ۱٫۱۳ دلار

*و پاداش زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه­ های زیرمجموعه ­های زیرمجموعه شما معادل ۱ دلار

در واقع، اساس فعالیت این پلتفرم بر مبنای معرفی افراد به سیستم است، بدین صورت که:

وقتی که دوستان­تان را به این برنامه دعوت کنید، هر دو پاداش دریافت خواهید کرد؛ وقتی دوست دوست­تان در برنامه ثبت نام کند، همگی پاداش دریافت خواهید کرد؛ وقتی دوست­تان، توکن ­های PM7 را خریداری کند، به شما درصدی پاداش تعلق خواهد گرفت و این کار را ۷ سطح ادامه می ­یابد.

بنابراین، در PM7 با یک سیستم چند سطحی روبه ­رو هستیم که:

*کالایی در میان نیست و افراد پولی را برای خرید یک ارز دیجیتال اختصاص می ­دهند.

*ارز خریداری شده از یک تاریخ معین قابل معامله و خرید و فروش در صرافی ­هاست.

*دارندگان ارز دیجیتال می­توانند علاوه بر فروش آن، از ارز PM7 برای تبلیغات ICO خودشان و سایر سرویس ­ها استفاده نمایند.

همچنین این سیستم تا ۷ سطح به شرح زیر برای معرف پاداش در نظر گرفته است:

– سطح اول ۷% ؛ – سطح دوم ۳% ؛ – سطح سوم ۱٫۵۰% ؛ – سطح چهارم ۰٫۷۰% ؛ – سطح پنجم ۰٫۶۰% ؛ – سطح ششم ۰٫۳۵% ؛ – سطح هفتم ۰٫۲۵%

در واقع توکن­ های PM7 ارزهای دیجیتالی هستند که توسط پروژه ­ها در پلتفرم PM7 پذیرفته می­شوند و بعداً به عنوان یک روش پرداخت در این پلتفرم جهت خرید سرویس ­ها استفاده می­ شوند.

در واقع این همه توضیح و تعریف درخصوص این ICO، در حالی­ست که این توکن هیچ کاربردی ندارد و فقط یک قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم است که قیمت ­گذاری آن هم توسط این سایت صورت گرفته است نه عرضه و تقاضا.

نظرات کارشناسان درباره PM7

کارشناسان و متخصصان حوزه بلاک­چین و رمزارزها معتقدند اگرچه در تعریف، PM7 شیوه­ای از سرمایه­ گذاری معرفی می­شود اما به دلایل مختلف ارائه رمزارز به این شیوه نوعی کلاهبرداری مشابه شرکت­های هرمی است. دلایلی که کارشناسان این حوزه در این خصوص مطرح کرده ­اند، به شرح جدول زیر می­باشد:

 

 

 تفاوت PM7 با بیت کوین وICOها

همچنین، مصاحبه شوندگان معتقدند این نوع رمزارز با ارزهای دیجیتال بیت کوین، اتریوم، ریپل و … تفاوت­ های زیادی دارد و به همین دلیل افراد باید آگاهانه تر به عضویت و عضو­گیری در این پلتفرم بپردازند. این تفاوت­ها عبارت است از:

استفاده از رمزارزهایی همچون بیت کوین و اتریوم هیچ­گاه منوط به عضویت در یک پلتفرم و معرفی افراد دیگر نیست، در حالی که در PM7، شرط استفاده از این رمزارز عضویت و عضوگیری است. در بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال مشابه، سیستم پاداش و هدیه وجود ندارد، بلکه یا باید از طریق خرید و یا استخراج آن را به دست آورد. اما در PM7، در قبال عضوگیری می­توان رمزارز دریافت کرد. در ارزهای دیجیتال بیت کوین و … به محض تشکیل حساب کاربری دسترسی به حساب، خرید و فروش و یا انتقال آن به دیگران وجود دارد، در حالی­که در PM7 این دسترسی وجود ندارد.

همچنین، این توکن تفاوت ­های بارزی با سایر ICOها دارد و بنابر آنچه که در پورتال اینترنتی ارز دیجتال[۳]، آمده است، تفاوت­ها به شرح ذیل است:

یکی از اصلی­ترین معیارهای بررسی یک ICO، تیم توسعه دهنده و هدف ­های آن است که تیم PM7 هیچ حساب معتبری در انجمن جهانی bitcointalk برای اعتبارسنجی ندارد. هیچ ICO معتبری قیمت توکن­ های خود را پیش ­بینی نمی ­کند، در حالی در PM7 به جز تعریف و تمجید و پیش ­بینی قیمت آینده این توکن­ ها توضیح خاصب یافت نمی­ شود. در سایر ICO کلربرد توکن ­ها مشخص است، در حالی که در این مورد به هیچ وجه کاربرد توکن ­ها مشخص نیست و به جای معرفی ICO، صفحه اصلی سایت به یک ماشین حساب برای محاسبه درآمد شما و اینکه چگونه ثروتمند خواهید شد، اختصاص داده شده است.

جمع ­بندی

اگرچه چند وقتی است پدیده ICO و همچنین ارزهای دیجیتال در کشور ما شیوع یافته و بحث ­ها و اظهارنظرهای متفاوتی پیرامون آن مطرح است، اما از آنجا که شناخت و آگاهی نسبت به این فضا میان کاربران دنیای مجازی در کشور کافی نیست، به همان احتمال خطرها و تهدیدهای پیش­روی افرادی که وارد این فضا می­ شوند و اقدام به فعالیت در این حوزه می­ کنند، افزایش می­ یابد. از این­رو، نیاز است سازمان­ها و نهادهای ذیربط در حوزه فناوری اطلاعات و امور مالی از یک­سو و رسانه ­های جمعی نیز از سوی دیگر، در همکاری تنگاتنگ با یکدیگر در جهت ارائه اطلاعات کارشناسی و مستند پیرامون فرصت­ ها و چالش ­های حوزه ارزهای دیجیتال و ICOها و آگاه ی­بخشی نسبت به آنچه که در قالب این فضا اختیار کاربران قرار می­ گیرد، خطرات و تهدیدهای دنیای مجازی در حوزه مالی را برای کاربران به حداقل برسانند.

پژوهش خبری // فاطمه حسینی
منبع: سایت خبربان
گردآوری توسط ایده طلایی

One Reply to “کلاهبرداری به سبک مجازی با رمز ارز PM7”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *