کدام زبان برنامه نویسی را برای پیدا کردن شغل مناسب یاد بگیریم؟

شاید عنوانی که نوشتم به نظر همگان خیلی کلیشه ای بیاید ولی واقعیتش این است که این سوال برای مبتدیان مسیر، بوده و هست و خواهد بود. خود من جزء آن دسته از افرادی هستم که اوایل ساعت ها وقت خودم را برای سرچ همین موضوع گذاشتم. امروز میخوام از یک پنجره دیگری به این موضوع نگاه کنیم:

این ترم یکی از دروسی که دارم مهندسی نرم افزار یک هست (البته به صورت مجازی!) اوایل نگاه یک درس تئوری رو بهش داشتم. ولی با توجه به اینکه کلاس‌های این ترم مجازی بود فرصت زیادی داشتم کلی مطلب در موردش بخونم و یاد بگیرم. یک موضوعی که در مهندسی نرم افزار است، ابزار کار برای هر مرحله از پروژه است. این را تا اینجا داشته باشید برگردیم سر موضوع خودمان. (این را هم داخل پرانتز می‌گویم که یکی از مشکلات که ما داریم عدم توجه به دروسی مانند همین درس است، فکر می‌کنیم وقتی در دروس فرمول ریاضی و درگیری کدنویسی نداشته باشد حتما درس مهمی نیست!)

گاهی یادمان می‌رود که زبان‌های برنامه نویسی صرفا یک ابزار برای انجام کارها هستند مثلا وقتی پایتون ایجاد شد، با آن کتابخانه‌های غنی خودش، کار را برای محققین آسانتر کرد.

الان می‌خوام اینطوری به سوالمون نگاه کنیم که: من به چه مسیر شغلی دررابطه با زبان‌های برنامه نویسی علامندم یا چه مسیری را می‌خواهم در پیش بگیرم و در حال حاضر کدام مسیر در توان من است تا بدان بپردازم؟

می‌تونیم این سوالات را از خودمان هم بپرسیم:

آیا من می‌خواهم یک پژوهشگر در حیطه داده کاوی باشم؟

آیا می‌خواهم یک طراح سایت باشم؟

ایا می‌خواهم اپ‌های تحت پلتفرم ویندوز بسازم؟

آیا می‌خواهم اپ‌های تحت سیستم عامل اندروید بسازم؟

آیا من می‌خواهم یک پژوهشگر در حیطه هوش مصنوعی باشم؟

و خیلی از این سوالات که با توجه به جایگاهی که قرار داریم می‌توانیم از خودمون بپرسیم؟

وقتی پیدا کردیم دقیقا می‌خواهیم چکار کنیم می‌تونیم بریم دنبال ابزار کار یعنی اینکه کدام زبان برنامه‌نویسی برای مسیر انتخابی ما مناسب است. دنبال اینکه چه ابزار به روزی برای مسیری که انتخاب کردیم، وجود دارد. ابزارها هر روز اپدیت و غنی‌تر می‌شوند تا ما بتوانیم به راحت‌ترین و سریع‌ترین راه از آن‌ها استفاده کنیم.

نوشته کدام زبان برنامه نویسی را برای پیدا کردن شغل مناسب یاد بگیریم؟ اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

دیدگاهتان را بنویسید