چگونه داده ها از طریق اینترنت منتقل میشن؟

چگونه داده ها از طریق اینترنت منتقل میشن؟

سلام و درودی دوباره امروز میخوام در مورد بحث با حال انتقال دیتا از طریق اینترنت با هم دیگه صحبت کنیم پس اگه مشتاقین ببینین چه اتفاقی میفته با من همراه باشین.?✌

اول از همه اینو بدونین هر چیزی توی دنیای کامپیوتر ها از جنس صفر و یک هست.که بهش میگن زبان ماشین.من در مورد زبان ماشین و اینکه کدها چجوری کار میکنن دو مقاله نوشتم که میتونین بهشون مراجعه کنین.

این مهم که در دنیای کامپیوتر همه چیز از جنس صفر و یک هست به این معنیه که عکسها، ویدیوها، فایلهای صوتی و هر چیزی که از طریق کامپیوترها میبینین یا میشنوین در پشت پرده چیزی جز صفر و یک های نازنین، که بهشون بیت میگن نیست.

خب حالا اینکه یه کامپیوتر تحت شبکه بخواد چیزی واسه کامپیوتر دیگه ارسال کنه در قالب چی باید ارسال کنه؟؟؟ آفرین در قالب بیت.

پروتکل (Protocols)

پروتکل

همه رایانه ها یا دستگاه های که به اینترنت دسترسی دارناز طریق کابل یا ماهواره به همدیگه متصل میشن.اینترنت زبان مشترکی با قوانی خاص برای همه دستگاه های متصل به خودش برای برقراری ارتباط فراهم میکنه که به این قانونها پروتکل گفته میشه که انواع مختلفی هم ازشون وجود داره.(http و یا https نمونه ای از پروتکلهاس).

دستگاه های مختلف با استفاده از شبکه های مختلف با استفاده از یک پروتکل با یکدیگر ارتباط برقرار میکنن.

حالا چجوری؟عجول نباشین….

مجموعه پروتکل اینترنت

TCP/IP

هنگام استفاده از اینترنت ، متداول ترین پروتکل ها عبارتند از:

  • پروتکل TCP:پروتکل کنترل انتقال(Transmission Control Protocol)
  • پروتکل IP: پروتوکل اینترنت(Internet Protocol)

داده ها از طریق پروتکل TCP به پاکتهای حداکثر 1500 بیتی به وسیبه تکنیک Packat switching شکسته میشن.

پاکت سوویچینگ(Packat switching):یک روش ارتباطی شبکه دیجیتال است که داده های بزرگ رو به بلوکهایی با اندازه مناسب، معروف به پاکتها تقسیم میکند.این بسته ها شامل اطلاعات دیگه ای مثل آدرس فرستنده، آدرس گیرنده و شماره توالی بسته بندی هستن.

آی پی (IP):موظف است که این بسته هارو با اختصاص شماره توالی به اونها به آدرس درست و صحیح بفرسته.ابتدا بسته ها به یک ارایه دهنده خدمات اینترنتی محلی ارسال می شوند.(ISP)

ISP

از اینجا بسته ها قبل از رسیدن به مقصد ، از طریق چندین سطح از شبکه ها ، رایانه ها و خطوط ارتباطی حرکت می کنند.بسته ها از مسیرهای مختلف ارسال می شوند تا سرعت را حفظ کنند. اگر بسته ای نتواند از مسیری به مقصد برسد ، مسیر آن با کمک روترها تغییر می کند.

روتر

روترها بازیگران اصلی در مدیریت ترافیک اینترنت هستند.وقتی بسته های اطلاعاتی به دستگاه مقصد می رسند.

و در آخر TCP به وسیله Packat switching بسته ها رو در یک پیام واحد جمع میکند.

packat switching

امیدوارم خوشتون اومده باشه…موفق و پیروز باشین و کامنت یادتون نره.???

How Data is Transferred over Internet

نوشته چگونه داده ها از طریق اینترنت منتقل میشن؟ اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

دیدگاهتان را بنویسید