چه زبانی برای تخصص من لازم است؟ (بخش دوم)

در قسمت قبلی این مقاله، به مهارت های طراحی وبسایت و اپلیکیشن پرداختیم. در این بخش میخواهیم کمی به ساخت بازی های ویدیوئی نگاهی بی اندازیم. در لینک زیر میتوانید بخش اول مقاله را مطالعه بفرمایید.

https://bit.ly/2YYeFPF

ساخت و توسعه بازی های ویدیویی

موتور گرافیکی محبوب Unreal engine

طراحی و توسعه بازی های ویدیویی یکی از مسائلی است که برای خیلی از مردم شاید ساده و سطحی جلوه کند اما به راحتی میتوان گفت یکی از خلاقانه ترین و پر زحمت ترین تخصص های دنیای کامپیوتر طراحی بازی های ویدیویی است.

یک بازی ویدیویی (کنسولی – گوشی های هوشمند – PC) شامل تخصص های متعددی در درون خود میشود. اگر بخواهیم بعضی از این تخصص ها را نام ببریم میتوانیم به ۱) نویسنده ۲) گرافیست ۳) طراح مراحل ۴) طراح صدا ۵) برنامه نویس و… اشاره کرد. پس اگر رویای ساخت بازی های بزرگ به صورت تک نفره را در سر دارید بهتر است همین الان این فکر را از سر خود بیرون کنید.

اما ساخت بازی به صورت تک نفره نیز امکان پذیر است که البته شامل بازی هایی میشوند که از نظر فنی خیلی پیچیده نیستند. مانند بازی ایرانی ۴۱۱۴۸، بازی فراگیر و جذاب اما ساده. البته از این موضوع هم نباید بگذریم که برای این موضوع که بتوانیم به صورت تک نفره یک بازی را پیاده کنیم باید آگاهی مورد نیاز از بخش های مختلف مانند داستان پردازی، گرافیک، صداگذاری، برنامه نویسی و… را داشته باشیم.

خب خیلی از اصل قضیه دور نشویم. میخواهیم تمرکزمان بر روی بخش های مرتبط به تخصص های کامپیوتری کار باشد نه صداسازی و طراحی مراحل و نویسندگی.

در ابتدا باید بدانیم که یک بازی به چه شکل ساخته میشود. یک بازی ویدیویی پس از اتمام طراحی های پایه گرافیکی و ساخت آبجکت های مورد نیاز، وارد یک موتور بازی سازی میشود. حال سوال اینجاست که یک موتور بازی سازی چیست؟

موتور های بازی سازی نرم افزار هایی هستند که یک محیط ویژوال و مناسب را جهت توسعه بازی فراهم میکنند. در این نرم افزار ها شما میتوانید بدون استفاده از کد خیلی از بخش ها را پیاده کنید. میتوانید توسط یک پنجره محیط بازی را مدام چک کنید و بازی را به راحتی اجرا کنید. در زیر سه تا از محبوب ترین موتور های ساخت بازی در سه سطح مختلف را بررسی میکنیم. موتور Unreal engine، Unity و Game maker studio.

موتور Unreal. این موتور یکی از سطح بالاترین موتور های گرافیکی و بازی سازی می باشد که رایگان نیز میباشد و برای برنامه نویسی از زبان C++ پشتیبانی میکند. از معروف ترین بازی های ساخته شده با این موتور میتوان به Unreal tournament، Borderlands 2،Batman: Arkham city،Gears of war 3 و Bioshock اشاره کرد.

موتور Unity. با اینکه این موتور پیشرفت های چشمگیری داشته اما همچنان در پایین آنریل انجین قرار میگیرد اما در هر صورت یکی از بهترین موتور های بازی سازی به خصوص برای توسعه بازی های اندرویدی می باشد. این موتور به شدت محبوب، بستر توسعه قوی ترین بازی های گوشی های هوشمند بوده است اما این موضوع دلیل نمیشود که این موتور توان پیاده سازی سطوح بالاتر را نداشته باشد. این موتور از زبان های C# و جاوااسکریپت پشتیبانی میکند. از محبوب ترین بازی های پیاده شده با این موتور میتوان به Dues Ex: The fall، Wasteland 2،Temple run و سری Shadow fight اشاره کرد.

موتور GameMaker Studio. این موتور برای شروع بازی سازی بهترین انتخاب است. البته تمرکز این موتور تنها بر روی بازی های دو بعدی است و موتوری برای توسعه بازی های سه بعدی ندارد. گرچه کتابخانه هایی نوشته شده برای توسعه بازی های سه بعدی این موتور اما واقعا کار را پیچیده میکند. این موتور طوری طراحی شده که شما میتوانید بدون نوشتن حتی یک خط کد به راحتی یک بازی بسازید. البته این کار توصیه نمیشود چون بازی پیاده شده بدون کد گذشته از محدودیت هایش بسیار سطحی میشود. این موتور از یک زبان خود ساخته تحت عنوان (GML (Game maker language پشتیبانی میکند که زبان بسیار ساده ای می باشد و تنها چیزی که نیاز دارید داشتن منبع و آشنایی با مبانی برنامه نویسی است. از محبوب ترین بازی های پیاده سازی شده با این موتور میتوان به Hotline Miami و Undertale اشاره کرد.

پس از تحقیق و بررسی فراوان و انتخاب موتور مورد نظر خود شما باید به رفرنس ها و آموزش هایی مراجعه کرده و کتابخانه های مورد نیاز برای برنامه نویسی بازی در آن موتور را بیاموزید.

با تشکر از وقت شما

نوشته چه زبانی برای تخصص من لازم است؟ (بخش دوم) اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

پاسخی بگذارید