نکات برنامه‌نویسی:‌ بهترین زبان برنامه نویسی کدومه؟!

در این پست دنباله‌دار، قراره ۱۲ قانون یادگیری بهتر برنامه‌نویسی رو با هم مرور کنیم. با ما همراه باشید تا مورد سوم یا بهترین زبان برنامه نویسی رو بهتر بشناسیم.


جواب کوتاه: هیچ زبانی وجود نداره که همه جا بهترین گزینه باشه!

جواب بلند:

وقتی در مورد شروع برنامه نویسی حرف می‌زنیم، معمولا این بحث پیش میاد که کدوم زبان رو باید ابتدا یاد گرفت؟ بعضی‌ها میگن پایتون بهترین گزینه برای شروع برنامه نویسی است، برخی هم از C ،C++ یا جاوااسکریپت نام می‌برند.

خلاصه که هر کسی از ظن خود شد برنامه نویس، اما بیایید یه کم از بالا به قضیه نگاه کنیم.

زبان‌های برنامه نویسی فقط یک وسیله هستند، درست مانند ابزارهای داخل جعبه ابزار. وقتی می‌خواهید یک میخ به دیوار بکوبید، از چکش استفاده می‌کنید، ولی برای تعویض شیر آب، چکش خیلی به کارتان نمیاد و نیاز به آچار خواهید داشت. درسته که می‌تونید برای کوبیدن میخ هم از آچار استفاده کنید ولی این بهترین راه انجام اون کار نیست؛ به همین طریق می‌تونید از یک زبان برنامه نویسی برای حل مشکلات مختلف بهره ببرید ولی ممکنه همون کار رو خیلی ساده تر بشه توی زبان دیگه ای پیاده سازی کرد و گسترش داد.

اگه از یک نجار بپرسید ابزار مورد علاقه‌اش چیه شاید «ارّه» رو نام ببره و اگر همین سوال رو از یک قصاب بپرسید، احتمالا «ساطور» رو انتخاب می‌کنه. به همین منوال، اگر سوال مشابهی از یک وب دولوپر بپرسید بگه یادگیری جاوااسکریپت برای تازه کارها بسیار مهمه ولی یک محقق آمار به احتمال زیاد زبان برنامه نویسی R رو پیشنهاد می‌ده. در انتهای روز مهم ترین چیز اینه که شما قرار است با این ابزارها چه کار بکنید؟

اگه می‌خواهید اپ iOS بسازید، Swift یاد بگیرید اما اگه دوست دارید وبسایت‌های خفن درست کنید، به Javascript نیاز خواهید داشت. البته خبر خوب این است که مفاهیم اصلی در اکثر زبان‌های برنامه نویسی مثل هم هستند؛ حلقه‌ها،‌ شرط‌ها، توابع،‌ کلاس و … در زبان‌های مختلف یک مفهوم رو می‌رسونن فقط در پیاده سازی با هم متفاوت هستند.

بنابراین اول لازمه که یک زبان برنامه نویسی انتخاب کنید، و بعد مفاهیم رو خوب بفهمید. وقتی به این مرحله رسیدید، بقیه چیزها مربوط میشه به سینتکس زبان مورد استفاده. مثلا «در» و «Door» یک مفهوم رو می‌رسونن، ولی باید ببینید قراره در چه محیطی از این کلمه استفاده کنید، زبان فارسی یا انگلیسی. چرا که با این در اگر در بند در مانید، در مانید! ¯/_(ツ)_¯

خلاصه:‌ ابتدا مشخص کنید قراره چه کاری انجام دهید و بعد، طرز استفاده از ابزارهای انجام اون کار رو یاد بگیرید. این کار باعث میشه وقتتون رو روی کار موردنظر بذارید و تو دنیای شلوغ زبان‌های برنامه نویسی،‌ هی از این شاخه به اون شاخه نپرید.

منبع


در آخر اینکه اگه این مطلب رو دوست داشتید، ❤️ یادتون نره.

نوشته نکات برنامه‌نویسی:‌ بهترین زبان برنامه نویسی کدومه؟! اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

دیدگاهتان را بنویسید