شناسایی موارد استفاده از API در صنعت خودرو

بسیاری از موسسات خودروسازی در حال برنامه‌ریزی و مشارکت در اقتصاد API هستند. یکی از رایج‌ترین سوالات شرکت‌هایی که این مسیر را آغاز می‌کنند در مورد موارد استفاده بالقوه در این صنعت است.

تعیین استراتژی اقتصاد API و برنامه‌ریزی یک نقشه راه، مزایای قابل‌توجهی را ارائه می‌دهد، از جمله:

– ادغام و استانداردسازی API های مشترک در یک سازمان

– کاهش هزینه عملیات با داشتن یک مخزن مرکزی

– تسریع پروژه‌های دیجیتال و بهبود زمان برای بازاریابی با دسترسی ایمن و سریع به خدمات کسب‌وکاری

– شناسایی یک اکوسیستم مشارکتی – به خصوص خارج از حوزه کاری خود – برای تدوین محصولات و خدمات ارزش‌افزایی جدید که رقابتی‌تر باشند.

تعریف مدل‌های کسب‌وکار جدید برای اهداف سودآور مانند بازار تلفن همراه؛ به عبارت دیگر، محدود کردن قابلیت‌های کسب‌وکار شرکت تان که با توانایی‌های کسب‌وکار شرکا جمع شده‌اند تا طیف متنوعی از خدمات مرتبط یا مکمل را فراهم کنند.

در ادامه توضیحاتی درباره API کسب و کاری مطرح شده است که برای رهبران کسب‌وکار IT در صنعت خودرو سازی و علاقه‌مندان به شروع طرح‌های API با موارد استفاده صنعتی دید کلی ایجاد می‌کند.

تعریف API‌ تجاری چیست؟

واسط برنامه‌سازی برنامه (‏API)‏ یک اصطلاح بسیار قدیمی که برای توصیف برنامه نرم افزاری که یک برنامه نرم‌افزاری دیگری را از طریق API خود فراخوانی می‌کند. اغلب، این API ها بسیار پیچیده بودند و واقعا قابلیت مصرف گسترده نداشتند. چند برنامه نرم‌افزاری در داخل شرکت ممکن است از API برای اجرای برنامه استفاده کنند اما یک شریک خارج از شرکت ممکن است از همان API با سختی و دشواری فراوان استفاده کند.

این تعریف چیزی نیست که کسب و کارها را در مورد اقتصاد API هیجان‌زده کند. در عوض، هیجان حول چیزی است که به آن API تجاری یا API وب گفته می‌شود (‏اگرچه اغلب این اصطلاح استفاده نمیشود و منظور از API همان API تجاری است).

توسعه دهندگان ‌APIهای تجاری، دارایی‌ها، داده‌ها یا خدمات تعریف‌شده را در داخل و خارج سازمان در اختیار مخاطبان و مشتریان منتخب قرار می‌دهند. نحوه‌ی استفاده API‌های تجاری برای توسعه دهندگان نرم‌افزار بسیار ساده و قابل درک است و از آنجا که یک API، کسب‌وکار یک شرکت را ارتقا می‌دهد و بازارهای جدیدی را ایجاد می‌کند، شرکت‌های توسعه‌دهنده نرم‌افزار می‌توانند به راحتی از دارایی‌های یک شرکت برای فروش و مصرف گسترده‌تر بهره ببرند. ​

محرک‌های تجاری مشترک برای ابتکارات API

تلاش برای اعمال تغییرات سریع در سیستم‌های هسته‌ای در شرکت می‌تواند منجر به مشکلات امنیتی شود. با این حال، کسب‌وکار باید به سرعت به فرصت‌های جدید و تهدیدهای رقابتی واکنش نشان دهد. این سیستم نیاز به نرخ بالاتری از تغییرات کنترل شده دارند. با استفاده از API ها، شما می‌توانید دارایی‌های جدیدی را برای کسب و کار و برای ایجاد سرویس‌های جدید و نوآورانه آماده کنید. این محرک اولین محرک برای استفاده از API در شرکت است. ​

برای به دست آوردن بازار و مشتریان جدید، می‌توانید API ها را در اختیار شرکت‌های دیگر قرار دهید، مانند شرکایی که می‌توانند درآمد اضافی و مشتریان جدید برای شرکت شما تولید کنند.

اینترنت اشیا: در بسیاری از صنایع، دستگاه‌ها در ارتباط با API ها برای ارائه راه‌حل‌های جدید و نوآورانه استفاده می‌شوند. این اتفاق معمولا به یکی از سه روش رخ می‌دهد:

۱. یک دستگاه داده‌ها را از طریق تماس API، مانند یک ماشین متصل ارسال می‌کند مثلا اطلاعات مربوط به رفتار راننده را به یک شرکت بیمه ارسال می‌کند.

۲. یک دستگاه، دستوری را از طریق تماس با API ارسال می‌کند، مانند یک سرویس کمکی داخل ماشین که یک به روز رسانی را به تکنولوژی و نقشه‌های سیستم موقعیت یابی جهانی (‏GPS)‏ ارسال می‌کند.

۳. یک دستگاه داده‌ها را از طریق یک تماس غیر API با استفاده از آن ارسال می‌کند. فن‌آوری دیگر مانند MQTT – پروتکل پیام‌رسانی با حجم بالا و انتقال برای دستگاه‌های تله‌متری – به این دلیل که همه درخواست‌ها نیاز به اقدام ندارند. با این حال، API ها می‌توانند به داده‌های داخل شرکت دسترسی داشته باشند و به دنبال شرایط یا رویداده‌ای خاص باشند یا واکنش نشان دهند.

به عنوان مثال، سنسورهای نظارت وسایل نقلیه به طور مداوم داده‌ها را ارسال می‌کنند و برای شناسایی مشکلات بالقوه آن را تجزیه و تحلیل می‌کنند. اگر مشکلی پیدا شود، شرکت نظارتی از API ها برای هشدار به راننده و بخش خدمات قبل از وقوع خرابی استفاده می‌کند. ​

چه کسی باید API های کسب‌وکار را شناسایی کند؟

کمیته راهبری اجرایی، معماران محصول، صاحبان حوزه کسب‌وکار ، تیم طراح API ، مدیر محصول API (‏کسب‌وکار)، توسعه دهنده API (‏فنی)

نقش کلیدی در ساختار، مدیر محصول API است. شخص یا افرادی که در این نقش هستند، موفقیت API ها و ابتکار API را به عهده دارند. وظایف مرتبط با نقش مدیر محصول API عبارتند از:

همکاری با صاحبان کسب و کار برای شناسایی API‌های تجاری مطلوب برای ورود به بازار، همکاری با توسعه دهنده API برای ایجاد API مطلوب، گزارش به مدیران اجرایی در مورد معیارهای تعریف ویژگی‌های محصول API (‏ارزش آفرینی، سودآوری، محدودیت‌های نرخ، مخاطبان و غیره)‏

شناسایی API های خوب یکی از مهم‌ترین عوامل در دستیابی به API سودده است. API ها باید بر نیازهای مصرف‌کننده متمرکز باشند و در عین حال باید ساده باشند.

موارد استفاده از API در صنعت خودرو سازی

موارد استفاده از API در صنعت خودرو را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد که اکنون به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

  • اطلاعات عمومی

ممکن است شامل اطلاعات عمومی در مورد تولید کننده خودرو، مانند کاتالوگ محصول و توضیحات محصول، لوازم جانبی موجود، اطلاعات مالک، مکان‌های ارائه خدمات، قیمت‌گذاری محصول، و رتبه‌بندی‌ها و بررسی‌ها باشد. API برای نمایندگی‌های فروش، شامل مکان، ساعات باز، موجودی خودروها و قیمت‌ها هستند.

  • اطلاعات درخواست‌های سفارشی و تراکنش‌ها

این نمونه APIها اطلاعات و تراکنش‌هایی را ارائه می دهد که با استفاده از اپلیکیشن برای مشتری طراحی شده اند. بدیهی است که این API‌ها برای کمک به حصول اطمینان از دسترسی مناسب، به امنیت اطلاعات بیشتری نیاز دارند. API هایی که با این دسته تناسب دارند ممکن است شامل درخواست سفارش وسایل نقلیه برای استفاده از خدمات مورد نیاز باشد، یا مواردی برای مدیریت فراخوان ها و یا یادآورها و ارزیابی ارزش معاملات و بدهی ها یا برنامه‌ریزی استفاده از خدمات باشد. ​

  • نمونه APIهای وابسته به تلفن همراه شخصی

مشتریانی که از این برنامه بر روی یک دستگاه تلفن همراه استفاده می‌کنند می‌توانند با استفاده از دسترسی های تلفن یا تبلت همراه با API های ارائه‌شده توسط تولید کننده خودرو یا فروشنده بهره‌مند شوند. دسترسی های دستگاه شامل دوربین، خدمات GPS، ارتباطات حوزه نزدیک (‏NFC)‏ و کیف پول دیجیتال است. برنامه‌های تلفن همراه می‌توانند به API ها برای طیف وسیعی از عملکردها دسترسی داشته باشند؛ مثال‌های معمول آن شامل باز کردن قفل در خودرو یا باز کردن آن است. با این حال، این API ها باید ایمن باشند تا تنها مالک خودرو بتواند به آن‌ها دسترسی داشته و آن‌ها را اجرا کند. تماس‌های مستقیم از برنامه تلفن همراه به API های اتومبیل می‌تواند هک شده و منجر به سرقت و یا خطر دیگر شود. در نتیجه، احراز هویت کاربر حیاتی است.

نوشته شناسایی موارد استفاده از API در صنعت خودرو اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

دیدگاهتان را بنویسید