زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربری دارد

اگر کمی با طراحی سایت و برنامه نویسی آشنایی داشته باشید می دانید که با زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی روبه‌رو هستید که باید متناسب با کاربرد خود بهترین زبان برنامه نویسی را انتخاب کنید. javascript یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی می باشد که object-base بوده و هم در سمت سرور و هم در سمت کاربر کاربرد دارد. این زبان را می توان یک زبان همه فن حریف در نظر گرفت که کاربردهای زیادی در برنامه نویسی دارد. در این مقاله قصد داریم درباره زبان جاوا اسکریپت و کاربردهای آن توضیحات جامعی برای شما ارائه دهیم. اگر با مطالعه مزایا و کاربرد های این زبان محبوب به یادگیری آن علاقه مند شدید میتوانید به صفحه دوره آموزش جاوا اسکریپت مراجعه کنید.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست

زبان javascript یا JS زبان سطح بالا و شی گرایی بوده که از آن در روش های مختلف برنامه نویسی استفاده میشود. همانطور که گفته شد این زبان همه فن حریف بوده و هم به عنوان زبان برنامه نویسی سمت سرور،زبان برنامه نویسی سمت کلاینت،زبان برنامه نویسی اپلیکیشن دسکتاپ و موبایل و بازی محسوب می شود.

جاوا اسکریپت جز زبان های برنامه نویسی سطح بالا محسوب می‌شود که کار با آن برای برنامه نویسان بسیار ساده بوده و ساختار نوشتاری راحت تری نسبت به زبان های سطح پایین دارد. این زبان مبتنی بر شی بوده و در برنامه نویسی شی گرا کاربرد بسیار زیادی دارد.

در برنامه نویسی شی گرا کدهایی که نوشته می‌شوند به واحد های کوچکی تقسیم شده و با تفکر برنامه نویس در حین برنامه با یکدیگر پیوند می خورند و در نهایت برنامه کاربردی نهایی تولید می شود.

زبان جاوا اسکریپت مفسری می باشد به این معنا که کدهای نوشته شده برنامه به صورت خطی یا خط به خط ترجمه و اجرا می‌شوند. ویژگی مهم زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت توانایی تغییر المانهای کد می باشد به این ترتیب شما می‌توانید از این زبان برنامه نویسی برای داینامیک کردن صفحات وب استفاده کنید.

همچنین بخوانید: بهترین فریمورک های جاوااسکریپت

مزایای جاوا اسکریپت

همانطور که گفته شد این زمان یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی محسوب می شود. اگر هنوز برای یادگیری زبان javascript شک دارید در ادامه تعدادی از مزایای این زبان برنامه نویسی را برای شما توضیح داده ایم:

قابلیت پویاسازی و داینامیک کردن صفحات وب

تعامل بیشتر با کاربر

بسیاری از سینتکس های این زبان با سایر زبان های برنامه نویسی مانند c,c++,c#

قابلیت استفاده از کتابخانه های آماده مانند کتابخانه های استاندارد ریاضی

قابلیت ساخت cookie

یادگیری ساده این زبان است نسبت به سایر زبان های برنامه نویسی

در دسترس عموم قرار داشتن به صورت رایگان و آفلاین

در دسترس قرار دادن تمام امکانات مورد نیاز برای برنامه نویسی سمت سرور و سمت کلاینت

امکان استفاده در تمام صفحات وب بدون افزایش حجم فایل و داده

محبوب ترین زبان برنامه نویسی در سال ۲۰۱۸

بدون نیاز به کامپایلر برای اجرا و پردازش دستورات

قابلیت اجرا بر روی تمام مرورگر ها

نمونه ای از سینتکس جاوااسکریپت

نمونه ای از سینتکس جاوااسکریپت

مشاهده آموزش رایگان طراحی سایت به همراه آموزش جاوااسکریپت

معایب جاوا اسکریپت

این زمان در کنار تمام مزایای گفته شده ضعف‌هایی نیز دارد. این نقاط ضعف بهبود و توسعه دارند می تواند دوباره زبان javascript را به بهترین زبان برنامه‌نویسی تبدیل کند. برخی از معایب جاوا اسکریپت عبارتند از:

اشکال در دیباگ کردن یا پیدا کردن خطا در کد

ایجاد محدودیت های امنیتی برای اجرای کدهای javascript

عدم اجرا بر روی مرورگر های قدیمی و از رده خارج شده

امکان سوء استفاده از این زبان برنامه نویسی و نفوذ به سیستم کاربران

ایجاد تناقض از طریق رندر شدن با ابزارهای مختلف

عدم پشتیبانی از قابلیت multithreading

عدم  تبادل با سرور

بزرگترین عیب زبان جاوا اسکریپت امکان نفوذ پذیری و سوء استفاده از کدهای برنامه می باشد زیرا کدهای جاوا اسکریپت به راحتی قابل مشاهده هستند و به این ترتیب امنیت برنامه به راحتی به خطر می‌افتد. با انجام یکسری راهکارها می توان امنیت این زبان را افزایش داد که برای شما توضیح خواهیم داد.

کاربرد زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

محبوبیت زبان جاوا اسکریپت با تمام مزایا و معایب آن بر کسی پوشیده نیست و شما می توانید از طریق این زبان سایت استاتیک و بی روح خود را پویا سازی کنید. با استفاده از این زبان زیبای سایت شما چند برابر شده و به راحتی می توانید با کاربران خود تعامل بیشتری داشته باشید.

از دیگر دلایل محبوبیت زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت استفاده از آن برای ساخت برنامه های موبایل و وب می باشد. زبان javascript کاربردهای متفاوتی دارد که در قسمت زیر به آنها اشاره کرده ایم.

همچنین بخوانید: تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت

نوشته زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت چیست و چه کاربری دارد اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

دیدگاهتان را بنویسید