اهمیت یادگیری زبان برنامه نویسی C برای برنامه نویسان

برنامه نویسان به دو دسته تقسیم می شوند؛ آنهایی که یک زبان را به صورت پایه ای یاد میگیرند تا با استفاده از لایبرری ها و فریمورک ها صرفاً تسک های یک پروژه را به اتمام برسانند، و آنهایی که کنجکاو هستند تا از روش کار لایبرری ها و فریمورک های مورد استفاده خود درک کامل پیدا کنند.

برنامه نویسان مصرف گرا، به اصطلاح «استک آورفلویی»

مشکلی که این روزه گریبانگیر توسعه دهنده ها شده، مصرف گرایی آنها است. این رویکرد باعث شده تا خلاقیت و پیشرفت دنیای توسعه نرم افزار کم شود و «جستجو کردن» به جای همراهی با «فکر کردن»، به سمت تصاحب جایگاه «فکر کردن» برود.

تقصیر ما یا دوستان ناباب؟

نمی شود تاثیر رقابت استارت آپ ها را بی ربط به این ویروس دانست و تمام قصور را از چشم برنامه نویس ها دید. با این حال، در هر زمینه ای در آخر، این برنامه نویس ها هستند که اجازه می دهند این فضا ایجاد شود. اگر برنامه نویسی نبود که با چشمان بسته به بحث های فنی، تصمیم به استفاده از کد های دیگران بگیرد، توقع کارفرما ها نیز معقول تر بود.

چرا C یاد بگیریم؟

از بحث اصلی دور نشویم. یادگیری یک زبان میان-سطح مانند C برای برنامه نویسانی که حتی از زبان هایی همچون جاوا استفاده می کنند نیز اهمیت دارد. یادگیری مسئله مهم و اساسی ای همچون مدیریت حافظه، تفاوت حافظه استک و هیپ مموری، عدم وجود لایبرری هایی که با ۵ خط کد قابلیت بازنویسی دارند، که در جامعه جاوا اسکریپت به وفور دیده می شود؛ برنامه نویس را وا می دارد تا کمی دانش، حتی تکراری، تولید کند تا درک بهتری از ساز و کار نرم افزار خود که قرار بود حکم فرزند او را دارد داشته باشد، پیدا کند.

کلاه خود را قاضی کنید

چطور می شود تا این حد از فرزند خود بی شناخت بود و بی اهمیت از کنارش رد شد؟ وردپرس که خود خانه مشوق تمام درگ اند دراپ ها و کپی پیست ها است جمله شیرینی را شعار خود کرده است که می گوید «کد شعر است» و برداشت من این است که توسعه دهنده قرار است از سرودن آن و تماشای آن لذت ببرد، نه اینکه صرفا تسک خود را از روی دیوار اتاق یا جیرا به عنوان «انجام شده» علامت بزند.

سر آخر

اگر برنامه نویسی بخواهد که توانایی حل مسائلی به غیر از مسائل روزمره و مرتبط با فیلد خاص شغل فعلی خود را داشته باشد، و نرم افزار های اکستندبل (توسعه پذیر از جهت نرم افزاری) و اسکلبل (توسعه پذیر از جهت افزایش توانایی پاسخگویی به حجم بیشتر درخواست و کاربر) تولید کند، باید به چم و خم توسعه نرم افزار در زبان نیمه-ابتدایی ای چون زبان C مسلط باشد. چون به حتم این تسلط در هر زبان دیگری راه گشای حل مسائل و درک بهتر وی از محصول تولیدی خود می شود.

نوشته اهمیت یادگیری زبان برنامه نویسی C برای برنامه نویسان اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

پاسخی بگذارید