بلاگ

دیگه خودمو نمی‌شناسم

از وقتی که بچه بودم به خاطر کار پدرم که برنامه نویسی می‌کرد کامپیوتر تو خونمون بود و خب همیشه با خراب کردن و پاک کردن کدهاش بچگیمو گذرونم. یکم که بزرگتر شدم تقریبا ۴ سالl اینا بود که دیگه یاد گرفته بودم تو اینترنت بچرخم مامانمم کمکم می کرد چون نوشتن بلد نبودم ولی چیزی که خیلی خوب یاد گرفته بودم نصب بازی بود هر دفعه بابام از همکاراش cd بازی میگرفت و میاورد منم همشونو نصب می کردم و کلی بازی می‌کردم می‌دونستم باید چی کار کنم تا یه چیزی درست بشه ولی سواد خوندنشو نداشتم از همون موقع بود که فهمیده بودم همه چیزو به صورت تجربی یاد می‌گیرم ولی خواندن برام عذاب بود حتی بعد از اینکه سواد خوندن و نوشتن یاد گرفتم هم فارسی هم انگیلیسی باز هم کارامو همینجوری پیش می‌بردم حتی الانشم با ۲۲ سال سن همینطوریم:)))

خلاصه که از همون موقع‌ها آرزوی اولم این بود که خواننده بشم و آٰزوی دومم این بود که برنامه نویس و بازیساز بشم به اولیه نرسیدم به خاطر جبر جغرافیایی ولی به دومین ارزوم رسیدم البته بعد از این چند سالی که پا تو این کار گذاشتم خیلی برام سخته خودمو برنامه نویس معرفی کنم هرچی هم بیشتر می‌گذره برام سختتر میشه تا الان که فکر کنم همون یه درصد اعتماد به نفسمم از بین رفته.

نزدیک به دو سال کار کردم همزمان با اینکه دانشجو هم بودم (و هستم) پیدا کردن کار سخت بود ولی به هر حال یه کاری پیدا کردم و مشغول شدم خدایی یه سال و نیم اولش واقعا سعی می کردم یعنی مطالعه و تمرین و فلان ولی بعدش روند از بین رفتن اعتماد به نفسم مثل برق وباد سرعت گرفت تا الان.

خب واقعا به این نتیجه رسیدم که این کار من نیست و هیچ استعدادی توش ندارم واقعا هیچ حوصله‌ و ذوقی برای نوشتن یه خط کد ندارم حتی به این فکر می‌کنم که این واقعا کار من نیست این اون چیزی نیست که همیشه می‌خواستم و این حس که دیگه خودمم نمیدونم کی هستم و استعدادم چیه داره افسرده‌ام می‌کنه.

راجب بازی سازی هم این چند روز کلی اگهی دیدم برای کارآموزی ولی نمیدونم برم یا نرم ٬اگه توی اون هم هیچ استعدادی نداشته باشم چی ٬اگه فقط بیشتر و بیشتر خودمو ناامید کنم چی همه این فکرا دارن دیوونم می‌کنن.

به قول معروف از خدا که پنهون نیست از شما چه پنهون که پول هم خیلی قضیه مهمیه و اینکه تو این کشوری که هر دقیقه از دقیقه قبلش وحشتناکتره فکر اینکه برم دنبال علاقم با روحیه خوب ولی معلوم نیست پول دربیارم یا نه هم واقعا عصبیم می‌کنه. مخصوصا اینکه به دانشجوها کار نمیدن و همونی هم که پیدا می‌کنی باید دو دستی بچسبی واقعا نمی‌دونم چی کار کنم:((

نوشته دیگه خودمو نمی‌شناسم اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

حقیقت، یا حقیقت برنامه نویسی شده ؟ آیا رنگ ها وجود دارند؟

آیا رنگ ها وجود دارند ؟ آیا رنگ ها بدین صورت که ما آن ها را دریافت می کنیم وجود دارند؟ یا این ها همه زاییده ی خیال ما و پردازشی هست که مغز ما آن را به صورت حقیقت به خورد ما می دهد؟

مدتی بود که بنا بر یک پروژه ی پردازش رنگ تحقیقاتی درباره ی استاندارد های پردازش رنگ در دستگاه های ارائه ی تصویر و دریافت تصویر مثل مانیتور ها و سنسور های تصویر داشتم که با بررسی تحقیق “charles poynten” شخصی که اصول استاندارد های رنگ دیجیتال را بنیان گذاشت، ناگهان در بعد از ظهر یک روز سه شنبه ، چشمم به یک مسئله در ماهیت فیزیکی نور برخورد کرد ، اینکه اصلا رنگ ها وجود دارند؟

درواقع برا کشف این قضیه ابتدا باید دریابیم که رنگ چیست ؛ و اینکه چشم ما چگونه رنگ را در می یابد.

ابتدا برای کشف چیستی رنگ به صده ی 16 میلادی بر می گردیم .جایی که نیوتن اولین بار در اتاق کار خود در کمبریج به کمک یک منشور ابتدایی توانست نور خورشید را تجزیه کند حاصل (Visible spectrum) یا بازه ی نور مرئی (البته ناقص بدلیل ضعف منشور مورد استفاده ) بود.

نیوتن متوجه شد که این بازه بسیار بزرگ تر از چیزی است که او می توانست مشاهده کند چیزی مشابه شکل زیر

اما چگونه است که ما تنها این بازه ی کوچک را می توانیم مشاهده کنیم ( امروزه مشخص شده که موجودات دیگر توانایی مشاهده ی بازه ی گسترده تری را دارند) ، چرا ما توانیی مشاهده ی آن سوی دیوار به وسیله ی امواج رادیویی را نداریم؟ نیوتن پاسخ را در ساختار چشم انسان یافت.

ساختار چشم جواب او بود ، “eye color photoreceptor” ها دریافت کننده های حساس به امواج درون چشم ما هستند و تنها به طول موج های خاصی از امواج اجازه ی ورود می دهند !

اما چشم تنها یک دریافت کننده است و یک طول موج را دریافت و سینگال ورود را به مغز می دهد . رنگ چگونه ساخته می شود ؟ این جوابی است که مغز آن را حل می کند درواقع تمام فرآیند ساخت رنگ توسط الگوریتمی است که درون مغز ما از پیش نوشته وجود دارد !

مغز ما سینگال های ورودی را دریافت و الگوریتم ما با توجه به ورودی آن یک خروجی را تعیین می کند که حاصل ادراک ما از چیزی است که می بینیم ! جالب تر این که امروز کشف شده که مزه ها نیز در مغز تولید می گردند و ابزار چشایی تنها یک سنسور است.(

نتیجه این میشود که نیوتن اعلام میکند ” رنگ ها در فیزیک وجود ندارند ” و در واقع حاصل پردازش یک الگوریتم در مفز ما هستند .

از گزاره های بالا این مسئله می تواند مطرح شود که اصلا آیا امکان دارد که کل جهان پیرامون ما متفاوت از آنچه هست باشد و تنها الگوریتم های درون مغز آن را به این شکل نمایش می دهند؟ کما اینکه زمانی که برای بینایی یک کامپیوتر الگوریتمی می نویسیم امکان هر خروجی از هر وردی ممکن هست. لذا امکان دارد که مغز ما برای ما حکم یک ماتریکس را داشته باشد؟

شاید این سوالی بود مشابه آنچه که دکارت با مشاهده ی شکست پارو در آب و به طور کلی خطاهای حواس انسان کرد. سپس کار به جایی رسید که او به اصالت وجود خود شک کرد و درنهایت این شک او بود که او را نجات داد. به جمله ی معروف ” می اندیشم پس هستم ” رسید . درواقع می تواند به همه چیز شک کند اما به وجود داشتن خودی که هست و می اندیشد و شک می کند ،شک نکرد.

نوشته حقیقت، یا حقیقت برنامه نویسی شده ؟ آیا رنگ ها وجود دارند؟ اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

انتشار رندر ویدیویی آیفون ۱۲ پرو [تماشا کنید]

اپل در آینده نزدیک از نسل جدید گوشی‌های آیفون رونمایی می‌کند که در میان آن‌ها گوشی آیفون ۱۲ پرو نیز حضور خواهد داشت و حالا یک ویدیوی مفهومی از آن منتشر شده است. اخیرا یک طراح به نام «DMJ4D» ویدیویی …

نوشته انتشار رندر ویدیویی آیفون ۱۲ پرو [تماشا کنید] اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

ای‌دیتا از سریع‌ترین حافظه SSD جهان با خوانش ۷۴۰۰ مگابایت بر ثانیه رونمایی کرد

ای‌دیتا از یک حافظه SSD جدید به نام «XPG Gammix S70» رونمایی کرده که طبق اعلام سازنده آن، سریع‌ترین حافظه SSD جهان با فرم فکتور M.2 است. Gammix S70 یک حافظه SSD با رابط PCIe 4.0 است که سرعت خواندن …

نوشته ای‌دیتا از سریع‌ترین حافظه SSD جهان با خوانش ۷۴۰۰ مگابایت بر ثانیه رونمایی کرد اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

یک سرفیس ناشناخته مایکروسافت با پردازنده نسل دهم اینتل در گیک‌بنچ رویت شد

به تازگی نتایج بنچمارک محصولات ناشناخته از سری سرفیس مایکروسافت مجهز به پردازنده نسل دهم اینتل منتشر شده که از معرفی آن‌ها در آینده نزدیک خبر می‌دهد. شایعات به برگزاری یک رویداد سرفیس در اواخر ماه جاری میلادی یا اوایل …

نوشته یک سرفیس ناشناخته مایکروسافت با پردازنده نسل دهم اینتل در گیک‌بنچ رویت شد اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

مینگ‌-چی کو: حدود نیمی از آیپدهای ۲۰۲۱ نمایشگر mini-LED خواهند داشت

یکی از تحلیلگران صنعت می گوید افزایش رقابت بین تولیدکنندگان تجهیزات نمایشگر mini-LED سبب می‌شود تا زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد شاهد بکارگیری این فناوری پیشرفته در آیپدها و مک‌بوک‌ها باشیم. «مینگ-چی کو»، تحلیلگر مسائل مربوط به اپل می‌گوید با …

نوشته مینگ‌-چی کو: حدود نیمی از آیپدهای ۲۰۲۱ نمایشگر mini-LED خواهند داشت اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

آموزش برنامه نویسی با ضمانت استخدام ( نقد کنید )

سلام دوستان من یک شرکت برنامه نویسی دارم در مشهد و مدتی است که دنبال برنامه نویس بک اند ( لاراول ) میگشتم و هنوزم دارم میگردم و مورد خوبی نیافتم. از طرفی میبینم که افراد و شرکت های زیاد دیگری هم هستند که به شددت و مدت زمان طولانی دنبال همین تخصص میگشتن و میگردن . (در سایت های استخدام میتونید سرچ کنید و ببینید)

مشکل استخدام نیروی برنامه نویس ماهر برای شرکت ها

بعد از اینکه دیگه مستاصل شدم به این فکر افتادم که باید خودم یه نفر رو بگیرم و اموزش بدم و بعد به این فکر افتادم که باید چند نفر رو بگیرم و از بین اونا بهترین رو انتخاب کنم و بعدش به این فکر افتادم که میشه بقیه دوستان اموزش دیده رو به شرکت هایی که درخواست دارن معرفی کنم.

اموزش برنامه نویسی با ضمانت استخدام با توجه به نیاز شدید بازار کار

خلاصه الان ایده در این مرحله هست که چند نفر با انگیزه رو بگیریم با این شرط که سه ماه اموزش میدیم توسط افراد حرفه ای که خودشون در حال کار هستن و میدونن چه مباحثی کاربردی و به درد بخور و لازم هست بعد از اموزش هم معرفی میکنیم به مراکزی که نیاز به اون تخصص دارن و تا دو ماه هم تسک هایی که توی شرکتشون به اونها داده میشه رو کمک و پشتیبانی میکنیم که تموم کنن. ( این میشه ۵ ماه بدون حقوق و مزایا) با اون شرکت هم صحبت میکنیم که دو ماه حقوق اولیه کار اموز رو ما میگیرم. (طرف بعد از سه ماه میره سرکار)

تصمیم و تفکر درست ضمانت کننده اینده شغلی شماست

البته باید شخص انگیزه و شعور داشته باشه و با خودش اینجوری فکر کنه که مثلا من ۶ ماه زمان میزارم ولی در عوض یک عمر کارم تضمین شده اس با یه حقوق نسبتا خوب و شرایط کاری و اجتماعی و عنوان کاری مناسب خواهم داشت.

از کار اموزها هم باید چک و یا صفته بگیریم که وسط اموزش ول نکنن برن و یا بعد از اموزش مقید به کار باشن حداقل یک سال در شرکتی که معرفی شدن باید کار کنن.

وقت و هزینه بیخود برای ورود به دانشگاه

در مقایسه با دانشگاه این خیلی بهتره البته از نظر من ، طرف باید چند میلیون هزینه کنه که کنکور قبول بشه و چند ماه وقت و در مرحله بعد باید چندین میلیون هزینه دانشگاه و چندین سال وقت بزاره که مثلا دانشگاه رو تموم کنه و بعد چی داره ؟ یه مدرک و معلومات فسیل شده و به درد نخور برای بازار کار. تازه بره و دنبال کار بگرده که خب کاری هم برای همچین شخصی پیدا نمیشه و اگر هم پیدا بشه این شخص نه اعتماد به نفسش رو داره چون میدونه چیزی بلد نیست و اگر هم اعتماد به نفسش رو داشته باشه از پس این کار بر نمیاد مگر اینکه چند ماه کار اموزی کنه.

معضل پیدا کردن شغل مناسب بعد اتمام دانشگاه

در این روش چند سال و چند ده میلیون هزینه ورود و تمام کردن دانشگاه رو میشه تبدیل کرد به شش ماه و ده میلیون هزینه تازه هزینه هم که از شخص گرفته نمیشه (شاید هم بشه یه مقدار ) بعدش هم که کار تضمین شده است.

مشارکت در ایده اموزش با ضمانت استخدام

با توجه به نیاز شدید و اینکه امکانات اولیه برای من فراهم هست این ایده رو به زودی در مشهد اجرایی میکنم اگر شما به این ایده علاقه دارید ( به عنوان اسپانسر یا شریک یا کار اموز یا مدرس حرفه ای) میتونید با من در تماس باشید تا ببینیم میتونیم با هم همکاری داشته باشیم یا خیر.

https://t.me/Meghdad_torabi

بعد از مرحله تست میشه روی تخصص های پر کاربرد دیگر هم کار کرد مثل فرانت اند و تولید محتوا یا وردپرس یا … .

در ضمن اگر میخواید بگید که الان این سیستم داره کار میشه باید بگم بله من هم تحقیق کردم و میدونم که افراد دیگری هم دارن با این روش کار میکنن ولی نکته اینجاست که یا تعدادشون کمه یا خوب کار نمیکنن به هر حال همین حالا نیاز بازار برای شغل برنامه نویسی بیشتر از اینهاست باور ندارید به سایت ها و شبکه های اجتماعی جهت استخدام یه سری بزنید پس باید بیشتر از اینها و بهتر از انها این ایده اجرا بشه

نوشته آموزش برنامه نویسی با ضمانت استخدام ( نقد کنید ) اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

قابلیت‌‌های نمایشگر دوگانه سرفیس Duo از زبان مایکروسافت [تماشا کنید]

سرفیس Duo یک گوشی منحصر به فرد است که از دو نمایشگر لمسی به همراه یک لولای فلزی مستحکم بهره می‌برد و از تمام برنامه‌های اندرویدی پشتیبانی می‌کند. این گوشی هوشمند قابلیت‌های زیادی در اختیار کاربران قرار می‌دهد و اخیرا …

نوشته قابلیت‌‌های نمایشگر دوگانه سرفیس Duo از زبان مایکروسافت [تماشا کنید] اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

مدیرعامل استارتاپ ضدکلاهبرداری NS8 به اتهام کلاهبرداری دستگیر شد

مدیرعامل یک استارتاپ ضدکلاهبرداری به اتهام جعل اسناد و کلاهبرداری چند میلیون دلاری توسط پلیس فدرال آمریکا دستگیر شد. «Adam Rogas»، مدیرعامل استارتاپ NS8 حدوداً سه ماه قبل ۱۲۳ میلیون دلار از سرمایه گذاران دریافت کرد و از این قرارداد …

نوشته مدیرعامل استارتاپ ضدکلاهبرداری NS8 به اتهام کلاهبرداری دستگیر شد اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

واتساپ در آستانه آزمایش قابلیت استفاده از یک اکانت در چند دستگاه

پشتیبانی یک اکانت واتساپ از چندین دستگاه یکی از موردانتظارترین ویژگی‌های این پیام‌رسان محسوب می‌شود که در آینده نزدیک می‌توان آن را آزمایش کرد. در حال حاضر اگر در با دستگاه دومی وارد حساب واتساپ خود شوید، به علت مسائل …

نوشته واتساپ در آستانه آزمایش قابلیت استفاده از یک اکانت در چند دستگاه اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی