بلاگ

مشکل قطعی تلگرام ۱۸ خرداد ۹۹

تلگرام

پیام رسان تلگرام امروز ۱۸ خرداد ۹۹ از حوالی ساعت ۳۰ دقیقه بامداد قطع شده است. مشکل قطعی تلگرام توسط کاربران بسیاری از سراسر جهان گزارش شده است. تلگرام از ساعات اولیه ۱۸ خرداد ۹۹ قطع شده است. به نظر می‌رسد مشکل قطعی تلگرام در نقاط مختلف جهان ایجاد شده و هنوز واکنش رسمی به …

نوشته مشکل قطعی تلگرام ۱۸ خرداد ۹۹ اولین بار در گجت نیوز. پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

فوتبالِر یا پروگرمیست

ذهنم دائما دنبال مرتبط کردن موضوعات مختلفِ و این داستان تا جایی پروبال داده شد که به نوشته شدن این مطلب منجر شد. برای کسی که همه عمرش درگیر فوتبال بوده و تو دانشگاه کامپیوتر خونده چه موضوعی می­تونه جذابتر از پرداختن به زوایایی ازشون باشه که شاید کمتر بهشون پرداخته شده؟ برنامه نویسی و فوتبال.

قبل از شروع خواستم در مورد سابقه این موضوع جستجو کنم تا بتوانم مطلبی جامع­تر بنویسم منتها در کمال تعجب متوجه شدم که فقط در چند سایت انگلیسی در مورد چنین موضوع به ظاهر بی­ربطی صحبت شده که خب بدیهی که در منابع فارسی زبان همچین تاپیکی وجود نداشت. سعیم این بوده که تا جایی در توانم باشد بتوانم به صورت تیتر­وار به این مطالب هم بپردازم .

به طبع بین این دوتا شغل شباهت ظاهری وجود ندارد امّا اگر ریزبین شویم و به این موضوعات علاقه­مند باشیم کم کم متوجه شباهت­هایی در ماهیّت آنها خواهیم شد.

اولین مورد که ممکنه خیلی زود بهش توجه کنید ، در نحوه ی کار و مدیریت آنهاست. ممکنه اکثر کسانی که برنامه نویس هستند، فریلنسر باشند یا به کار گروهی اعتقادی نداشته باشند در صورتی ذات بازی فوتبال همکاری است، نگران نباشید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جوانگرایی

قاعدتا در اکثر سیستم ها تمایل به جذب نیروی جوان وجود دارد اما وقتی به حوزه­ی فوتبال نگاه کنیم داستان متفا ، اخیرا در تیم­های مطرح اروپایی شاهد بودیم بازیکنان با­استعداد از سن حدود 16 سالگی به تیم بزرگسالان راه پیدا می­کنند که این بازیکنان در سنین حدود 20 سالگی بازیکنانی کارا و با­تجربه محسوب می­شوند.

احتمالا کسانی که در بخش جذب برنامه نویس کار کرده­اند به این نکته پی برده­اند. در سالهای اخیر مدیران شرکت­ها میل شدیدی به استفاده از نیروی جوان، پرتلاش و خلاق بوده­اند. در این مورد نیازی نیست برای مثال زدن به شرکت­های تاپ کامپیوتری دنیا نگاه کنیم چرا که در بعضی شرکت­های پیشرو در ایران نیز این رویکرد در نظر گرفته شده است. اگر همانطور که ستارگان مطرح فوتبال را دنبال می­کنید، احوال ستارگان برنامه­نویسی دنیا را نیز جویا شده باشید به این نکته پی خواهید بُرد که دیگر صرف بلد بودن برنامه نوشتن با یک زبان خاص مطرح نیست بلکه سیستم جذب نیرو از داشتن “توانایی” های مورد نیاز شرکت که شامل موارد آموختنی است به داشتن “ارزش”های همسو با سازمان تغییر کرده است.

لزوم لذت بردن از کار

نیاز به تحقیق و جستجو نیست تا باور کنیم که انجام کارهای تکراری و اجباری باعث از بین بردن انگیزه و نارضایتی می­شود که این روش کاری قطعا باعث کم شدن کیفیت کار می­شود. خب به طبع در کار برنامه نویسی این روش معمول­تر است که به اشخاص کارهای تکراری سپرده می­شود و اما راه حل چیست؟ شرکت گوگل 20% وقت کارمندان خود را آزاد گذاشته است تا روی پروژه­های خود کار کنند. مرسوم است که برای نگه داشتن انگیزه کارکنان شرکت باید آنها را بین بخش­های مختلف پروژه چرخاند. در فوتبال مربیان نقش مدیران شرکت را بر عهده دارند و باید نهایت سعی خود را برای نگه داشتن روحیه بازیکنان خود انجام دهند چه بسا بارها همه­ی ما شنیده­ایم که مربیان موفق فوتبال روانشناس حرفه­ای نیز هستند.

القای حس مفید بودن به اعضای گروه

اگر اعضای تیم احساس کنند امکان پیشرفت مهیا نیست قطعا احساس مفید بودن نخواهند کرد. برای این مهم باید شرایطی مهیا کرد تا امکان رشد به صورت پیوسته فراهم باشد. 76 درصد افراد در شرکت­های برنامه نویسی برای پیشرفت تمایل به تغییر محیط کاری دارند. در فوتبال نیز شرایط تفاوتی ندارد. ممکن بازیکنی بعد از مدتی نیمکت نشینی تمایل به تغییر تیم داشته باشد.

ما انسان هستیم

متاسفانه این چیزی است که خیلی وقتا فراموش می­کنیم و از افراد تیم انتظار داریم همیشه با 100% توان کار کنند در صورتی که فقط کامپیوتر می­تواند این چنین کار کند. معمولا کمتر کسی است که بتواند روزانه بیش از 4 ساعت متمرکز به صورت پیوسته انجام دهد. باید انتظارات معقول از همکارانمان داشته باشیم. در لیگ­های فشرده فوتبال نیز معمولا در اواخر لیگ بازده کاری بازیکن بسیار پایین آید و احتمال مصدومیت زیاد می­شود.

گرم و سرد کردن را فراموش نکنید

بی­شک همه ی ما با اهمیت گرم و سرد کردن در ورزش و به خصوص در فوتبال آشنا هستیم منتها شاید کمتر به این موضوع در برنامه نویسی توجه کرده باشید. کمی دور از ذهن است که ما بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب پشت میز کامپیوتر بنشینیم و شروع به نوشتن اسکریپت دلخواه­مان کنیم. برنامه نویسان حرفه­ای معمولا قبل از شروع کار اصولی تعریف شده از قبیل نوشیدن قهوه و یا برنامه­ریزی زمان برای به پایان رساندن تمام کارها را دارند. Cal Newport به وضوح در کتاب Deep Work به آئین تعطیل کردن کار پرداخته است. این راهی است که می­توانیم با منحرف کردن تفکر به کارهای نامرتبط به کار به ذهن فرصت آرامش دهیم.

از بادی غافل نشوید

اگر کمی در مورد زندگی خصوصی بازیکنان فوتبال کندوکاو کرده باشید به اهمیت تغذیه، خواب و در راس آنها “بدن” پی خواهید برد. یقینا کیفیت مواد مغذی مصرفی بین این دو شاخه مورد بحث متفاوت خواهد بود. فوتبال شغلی جسمی است و به طبع برای محافظت از آن نیاز به مصرف مواد مغذی و پرانرژی برای بدن نیاز خواهد بود و اما در برنامه نویسی نیز نیاز به مصرف موادی مفید برای برای افزایش قدرت حافظه و تمرکز خواهد بود. به عنوان مدیر شرکت نمی­توان کارکنان مجبور به داشتن رژیم غذایی خاص کرد اما می­تواند بر انتخاب آنها تاثیر گذاشت.

چند پُستِ باشید

در فوتبال مدرن تیمی به معنای واقعی کامل است که بازیکنانی چند پست و کلیدی داشته باشد. در یک تیم برنامه نویس نیز قطعا به چند نفر فول استک کار نیاز خواهد بود تا در مواقع حساس کار بتوان از آنها استفاده کرد. شاید تا حالا اصطلاح­هایی چون “اقیانوس با عمق یک متر” شنیده باشید که شامل حال کسانی می­شود که در موضوعات مختلفی دستی­برآتش دارند ولی در هیچ­کدام از موارد تخصص ندارند. تازگی به اشتباه باین شکل پرداخته شده است که فقط نیروی متخصص فرصت شغلی مناسب را دارا هستند که در عمل بالعکس محسوب می­شود زیرا این افراد در صورت نیاز به متخصص شدن در هر حوزه فقط به دوره­ای کوتاه مدت احتیاج دارند و مدیران شرکت­ها را به سرمایه گذاری روی خودشان وسوسه می­کنند.

دوقطبی

سوال همیشه بی پاسخ ” مسی یا رونالدو؟ ” به ” جابز و گیتس؟ ” هم تعمیم دهید و نظرتونُ برام بنویسید.

پایان

نوشته فوتبالِر یا پروگرمیست اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

چطوری خدای پایتون بشم؟ خوان دوم

خب وقتی اینجایی، یعنی با پایتون آشنایی و یه مقدار هم دست به کد شدی قبلن. اگر نه، این مطلب منتظرته: چطوری خدای پایتون بشم؟ خوان اول.

حل مسئله

برنامه‌ نویسی در واقع مهارت حل مسئله است. حل مسئله یه فراینده که با فکر کردن به مسئله شروع می‌شه، بعد به طراحی راه حل هم می‌رسه، و در نهایت این راه حل محاسبه می‌شه و نتیجه به دست می‌آد. ولی یه مشکلی هست: شما ممکنه بتونی خیلی زود بفهمی که راه حل چیه. اما آیا این به تنهایی کافیه؟ نه. وقتی که دست به کد می‌شی، می‌بینی که توی فارسی خوب جواب رو می‌دونی، ولی نمی‌دونی به پایتون چطوری ترجمه‌ش کنی. راه حل چیه؟ تمرین و تمرین و تمرین. اونقدر که دیگه به‌جای فارسی، از همون اول به پایتون فکر بتونی بکنی.

یکم عمیق‌تر: حل تمرین چرا مهمه؟

وقتی که با یه زبون آشنا می‌شی و یه تیکه کد به اون زبون می‌بینی، ممکنه به خودت بگی که «به به، همه‌ش رو بلدم دیگه، برنامه‌نویس شدم، تمام» ولی خب این خیلی با حقیقت فاصله داره. شما الان در مرحله‌ی «آشنایی» هستی. یعنی مغزت می‌تونه با دیدن یه کد، اون رو درک کنه، اما لزومن توان تولید همون رو نداره، هنوز 🙂 با حل تمرین، ما برنامه نویسی رو از آشنایی سطحی، تبدیل می‌کنیم به یک مهارت.

علاوه بر این، مغز ما، توان پردازش محدودی داره در هر لحظه. یعنی شما نمی‌تونی در آن واحد به همه چی فکر کنی. نتیجه‌ش اینه که خیلی زود خسته می‌شی. ولی یه استثنا هست: با تمرین و تکرار یک کار، برای مغز اون کار راحت‌تر می‌شه. مثالش هم همون ماجرای معروف رانندگی: اوایل مدام باید به همه‌چیز دقت می‌کردی (برای من واقعن نفس گیر بود اون اوایل) ولی بعد از یک مدت، کار به جایی رسید که انگاری بدون فکر انجامش می‌دی. (در حقیقت اتفاقی که افتاده اینه که در اثر تکرار، مغزت راحت‌تر می‌تونه تصمیم گیری کن در هر موقعیت و خیلی توان پردازشی کمتری لازم داره، وگرنه کار که همون کاره). برای برنامه نویسی هم همینه. تا وقتی که به تسلط نرسیدی، موقع حل مسئله (یا کار کردن روی یه پروژه) این تسلط نداشتن روی سینتکس، باعث می‌شه حجم زیادی از انرژیت صرف این کار بشه. ولی با تمرین؟ بعد از یه مدت می‌تونی تمام تمرکزت رو روی خود مسئله صرف کنی.

آموزش‌ها کافی نیستن

یه نکته‌ی دیگه اینه که آموزش‌ها هیچوقت کامل نیست. مولف همیشه محدودیت داره. نمی‌خواد متنش/ویدیوش طولانی بشه، وقت نداره همه‌چیز رو بهت بگه، یه سری چیزا شاید برای مبتندی گیج کننده باشن و… . خب چاره چیه؟ درگیر شدن با مسائل مختلف. چرا؟ جلوتر بهش می‌رسیم.

کجا برم برای تمرین خب؟

این چند تا سایت خیلی خفنن و می‌تونن به پیشرفتت واقعن سرعت بدن:

اولی: codewars.com
این سایت بهت کلی تمرین می‌ده که هشت سطح دارن. هشت آسون ترینه و یک سخت‌ترین. اینجوریه که همون اول بهت یه سوال نشون می‌ده حل کنی: این آسون ترین سواله. با حل کردنش امتیاز می‌گیری و سوال بعد سخت‌تره یه ذره. همینطوری هرچقدر که بیشتر پیشرفت کنی، سوال‌های جوندار‌تری نشونت می‌ده.
در ضمن، محدود به پایتون نیست. خیلی از سوالات رو می‌تونی با هرزبانی که خواستی حل کنی.

دومی: hackerrank.com
این هم مشابه بالاییه، ولی علاوه بر اون، یه سری مجموعه سوال هدفمند هم داره. این سوالا که هرکدوم برای یه حوزه‌ی خاصه، کمکت می‌کنه برنامه‌نویسیت رو در یک زمینه‌ی خاص بهتر کنی. مثلن ممکن روی طراحی بهتر الگوریتم بخوای وقت بذاری، یا برنامه نویسی مرتبط با آمار یا…؟ برو خودت ببین.

سومی: pythonchallenge.com
این رو من خیلی دوست دارم. می‌ری توش و اولین سوال رو می‌بینی و همین. آدرس سوال بعدی، درواقع جواب سوال فعلیه. تا حل نکنی از بعدی خبری نیست. رو مخه، نه؟ و خب تازه، نیازی به کد هم نیست. فقط جواب نهایی مهمه.
سایتی هست که شما سراغ دارید و من ننوشتم؟ ممنون می‌شم توی نظرات بگید که هم من و هم دوستان دیگه استفاده کنن.


برای بهتر نتیجه گرفتن پیشنهاد می‌کنم اینا رو هم بخونی:

زود نرو سراغ جواب

برای اینکه بیشترین سود رو از این سایت‌ها ببری، مهم اینه که حتمن روی سوال فکر کنی. یعنی چی؟ یعنی بعد از خوندن سوال، یه راست نپری قسمت جواب. نه! به هیچ وجه. این هیچ سودی نداره. باید باهاش درگیر بشی. حتمن حتمن حتمن حتمن دست به کد شو. روی خاک نمی‌شه شناگر شد. روی کاغذ و هوا هم نمی‌شه برنامه نویس شد. دست به کد شو زور بزن تا به جواب برسی. احتمالن دفعه‌ی اول و دوم به جواب نمی‌رسی، ولی این خوبه. با هر اشتباه، یه نکته‌ی مهم یاد می‌گیری احتمالن.

زیادم گیر نده

حالا اگر مشغول شدی و یهو دیدی سه ساعت گذشته و هنوز به جواب نرسیدی چی؟ نه دیگه. وقتشه بیخیال بشی بری…نه! الان قسمت دوم کار شروع می‌شه. یادته گفتم آموزش‌ها کامل نیستن؟ اینجا این ناقص بودنا خودشون رو نشون می‌دن. احتمالن برای حل این سوال نیاز به چیزی داری که توی مرجع آموزشیت نبوده (یا بوده و فراموش کردی،‌اشکال نداره). حالا وقت اینه که دست به جستجو بزنی. توی سوال یا توی راه حلی که به ذهن خودت رسیده، دنبال کلمات کلیدی بگرد. ببین آیا به تابع خاصی نیاز داری؟ نوع خاصی از شرط رو باید استفاده کنی؟ یا چی؟ برو توی یه موتور جستجو و بگرد ببین به کجا می رسی. حجم زیادی از یادگیری اینجا رخ می‌ده.

این قسمت برای کنجکاو‌هاییه که همه‌ش سوال می‌پرسن 🙂 اگر دوست داشتی می‌تونی ازش رد شی و بری سراغ مطلب بعدی.

یکم عمیق‌تر: حل تمرین چرا مهمه؟

وقتی که با یه زبون آشنا می‌شی و یه تیکه کد به اون زبون می‌بینی، ممکنه به خودت بگی که «به به، همه‌ش رو بلدم دیگه، برنامه‌نویس شدم، تمام» ولی خب این خیلی با حقیقت فاصله داره. شما الان در مرحله‌ی «آشنایی» هستی. یعنی مغزت می‌تونه با دیدن یه کد، اون رو درک کنه، اما لزومن توان تولید همون رو نداره، هنوز 🙂 با حل تمرین، ما برنامه نویسی رو از آشنایی سطحی، تبدیل می‌کنیم به یک مهارت.

علاوه بر این، مغز ما، توان پردازش محدودی داره در هر لحظه. یعنی شما نمی‌تونی در آن واحد به همه چی فکر کنی. نتیجه‌ش اینه که خیلی زود خسته می‌شی. ولی یه استثنا هست: با تمرین و تکرار یک کار، برای مغز اون کار راحت‌تر می‌شه. مثالش هم همون ماجرای معروف رانندگی: اوایل مدام باید به همه‌چیز دقت می‌کردی (برای من واقعن نفس گیر بود اون اوایل) ولی بعد از یک مدت، کار به جایی رسید که انگاری بدون فکر انجامش می‌دی. (در حقیقت اتفاقی که افتاده اینه که در اثر تکرار، مغزت راحت‌تر می‌تونه تصمیم گیری کن در هر موقعیت و خیلی توان پردازشی کمتری لازم داره، وگرنه کار که همون کاره). برای برنامه نویسی هم همینه. تا وقتی که به تسلط نرسیدی، موقع حل مسئله (یا کار کردن روی یه پروژه) این تسلط نداشتن روی سینتکس، باعث می‌شه حجم زیادی از انرژیت صرف این کار بشه. ولی با تمرین؟ بعد از یه مدت می‌تونی تمام تمرکزت رو روی خود مسئله صرف کنی.

بعد از انجام اینا، بیا برای خوان سوم، ولی قبلش:

اگر براتون مفید بود مطلب، با حمایت کردن ازش من رو دلگرم کنید برای تهیه کردن محتوا‌های بعدی. برای این کار می‌تونید از لایک کردن و کامنت کردن نظر و پیشنهاداتون شروع کنید و بعدش هم من رو توی توییتر دنبال کنید. شناسه‌ی من در توییتر: https://twitter.com/re_ke_mo

آماده ای؟ چطور خدای برنامه نویسی بشم – خوان سوم (به زودی)

نوشته چطوری خدای پایتون بشم؟ خوان دوم اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

توسعه بازوی رباتیک پوشیدنی با کاربردهای متنوع [تماشا کنید]

مهندسان رباتیک دانشگاه «شربروک» در کانادا موفق به اختراع یک بازوی هیدرولیک کنترل از راه دور با امکان نصب روی کمر شده‌اند که می‌تواند کارهای مختلفی از چیدن میوه گرفته تا نابودی دیوارها را انجام دهد. هدف از این نوآوری، …

نوشته توسعه بازوی رباتیک پوشیدنی با کاربردهای متنوع [تماشا کنید] اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

دادستان‌های آمریکایی در پی تجزیه بخش تبلیغات گوگل هستند

بر اساس گزارش جدیدی، دادستان‌های ایالتی آمریکا در حال تحقیق پیرامون نقض احتمالی قانون ضدانحصارگرایی توسط گوگل هستند که احتمالا باعث جداسازی کسب و کار تبلیغات این شرکت می‌شود. وزارت دادگستری به همراه تقریبا تمام دادستان‌های ایالتی تحقیقی را آغاز …

نوشته دادستان‌های آمریکایی در پی تجزیه بخش تبلیغات گوگل هستند اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

واکنش جامعه برنامه نویسان جهان به قتل جورج فلوید

قتل جورج فلوید ، شهروند سیاهپوست آمریکایی توجه بسیاری از رسانه های جهان را به خود جلب کرد ، جمله ای که او در لحظات آخر زندگی اش تکرار می کرد(I cant breathe) بار ها توسط متعرضان فریاد زده شد . مرگ جورج فلوید جنایتی است که شاید هیچکس نتونه نسبت به آن بی تفاوت باشه در این بین جامعه برنامه نویسان هم نسبت به این واقعه واکنش نشان دادند.

چه اتفاقی افتاد ؟

با اینکه احتمالا در روز های اخیر مطالبی را در مورد قتل جورج فلوید خوندید ولی این مطلب بدون توضیح مختصری از مرگ جورج ناقص میمونه.

جورج فلوید ، مرد سیاهپوستی بود که در تاریخ 5 خرداد 99 توسط دِرِک شووین مامور سفید پوست اداره پلیس مینیاپولیس به قتل رسید به این صورت که مامور به مدت 8 دقیقه و 46 ثانیه زانوی خودش رو روی گردن جورج گذاشته بود در حالی که جورج دستبند زده و با صورت روی خیابان بود .این اتفاق بعد از دستگیری فلوید به گمان استفاده از یک اسکناس 20 دلاری جعلی برای خرید سیگار رخ داد.رهگذران زیادی از این حادثه فیلم گرفتند ، فیلم ها نشون میداد که جورج مدام تکرار می کنه : نمی توانم نفس بکشم. بعد از این واقعه و با انتشار این فیلم در شبکه های اجتماعی اعتراضات زیادی در آمریکا نسبت به برخورد پلیس با سیاه پوستان شکل گرفت.

جامعه برنامه نویسان و خصوصا جامعه جاوا اسکریپت یک صدا در این باره موضع گرفتند و از حرکت های ضد نژادپرستی حمایت کردند. حمایت اون ها فقط گفتن جملات متداول و نمادین نیست بلکه به معرفی و پشتیبانی از سازمان ها و تجمعاتی که با تبعیض نژادی مقابله می کنند نظیر (the Equal Justice Initiative) می پردازند . سازمان مذکور یک سازمانی غیر انتفاعی است که با بی عدالتی های نژادی و اقتصادی مقابله می کنه و به طور مثال وکیل قانونی برای زندانیانی که ممکنه به اشتباه محکوم شده اند یا زندانیانی که وضع اقتصادی خوبی برای گرفتن وکیل مناسب ندارند و یا در کل از حق قضاوت عادله برخوردار نیستند فراهم می کنه.


تایپ اسکریپت (TypeScript)

در صفحه رسمی تایپ اسکریپت شعار زندگی سیاهان مهم است (Black Lives Matter) را به وضوح میشه دید و رنگ قالب سایت از آبی به سیاه تغییر کرده.

ری‌اکت (React.js)

جامعه ری اکت نیز این اتفاق را نادیده نگرفت و بنر حمایت از از سازمان the Equal Justice Initiative رو در صفحه اصلی خودش قرار داد . علاوه بر این در کنار واکنش رسمی ری اکت ، برنامه نویسان زیادی از React Core Team حمایت خودشون رو اعلام کردن. به خصوص اینکه صد ها نفر از کارمندان فیس بوک یک اعتراض مجازی به تصیم مارک زاکربرگ مبنی بر عدم واکنش به پست های جنجال برانگیز ترامپ در مورد معترضان برگزار کردند.

https://www.hindustantimes.com/world-news/hundreds-of-facebook-employees-walk-out-over-zuckerberg-s-inaction-on-trump-s-posts/story-36GpTo94FnMp8xGfOxqAvJ.html

نود جی اس (Node js)

سایت اصلی نود جی اس قالب صفحه اصلی خودش را کاملا تغییر داده و در پایین شعار BlackLivesMatter اسامی سیاه پوستانی که به تعبیر خود سایت مورد وحشیگری پلیس آمریکا واقع شدن رو گذاشته و زیرش نوشته :

برتری سفید و وحشیگری پلیس مشکلات جهانی است. هر زندگی سیاه [پوستی] که در اثر قتل پلیس از دست رفت در سطح جهانی دارای اهمیت است. لیست فوق حاوی اسامی سیاهپوستانی است که از سال 2009 به واسطه وحشیگری پلیس در ایالات متحده به قتل رسیده اند. به همین خاطر است که ایالات متحده آمریکا منشأ جنبش Black Lives Matter و در حال حاضر قلب مقاومت است.

در ادامه هم لیستی از صندوق رسمی یادبود جورج فلوید گرفته تا برخی کمپین ها برای افرادی که اون ها هم داستان مشابه جورج دارن رو برای دونیت و کمک قرار داده .

اتفاق زیبا تر و قابل توجه تر یه جورایی بیانیه ای هست که بعدش نوشته و خلاصه اش این هست که می خوان برای فعال تر شدن و پیشرفت جامعه سیاهان کار هایی انجام بدین مثلا پژوه هایی رو که توسط افراد سیاه پوست ایجاد میشه رو به اشتراک بزارن و همچنین خواستن که هر راهی که به نظرتون برای کمک به جامعه سیاهان، مفید میاد رو به این ایمیل (blacklivesmatter@nodejs.org) ارسال کنید.

در ادامه اومده :

مسئولیت برچیدن برتری سفید بر عهده جامعه سیاه [پوستان] نیست ، این مسئولیت ماست

به افراد سیاه که به دنبال دسترسی یا همکاری هستند: ما در اینجا برای شما هستیم

به سیاهپوستانی که به دنبال تقویت یا مشاوره هستند: ما برای شما اینجا هستیم.

به اعضای سیاهپوست جامعه ما که به دنبال راهنمایی یا هر نوع پشتیبانی هستند: ما برای شما اینجا هستیم.

آنگولار (Angular)

وبسایت رسمی آنگولار هم برای نشان دادن همبستگی خود با جنبش های اخیر رنگ قالب خود که معمولا آبی بود به رنگ سیاه درآورد و شعار BlackLivesMatter رو هم در بالای سایت قرار داد.

همچنین توییتر رسمی آنگولار این تغییرات را توییت کرد:

بابِل (Babel)

بابِل پا را فراتر گذاشت و در روز 14 خرداد سایت رسمی اش را تعطیل کرد و پیام زیرا به کابران نمایش داد:

این پیام همچنین شامل لینک حمایت و دونیت از سازمان the Equal Justice Initiative و چند کمپین و.. دیگر است.

الکترون(Electron)

صفحه ی اصلی الکترون نیز میزبان پستی با امضای اعضای انجمن الکترون بود که همانطور که مشخصه لینک دونیت برای سازمان the Equal Justice Initiative و خانواده جورج فلوید و چند کمپین و … دیگر در آن قرار داده شده .

فلاتر (Flutter)

داخل سایت رسمی فلاتر در یک نوار شعار BlackLivesMatter قرار داده شده است که با کلیک بر روی آن وارد مطلبی از مدیر تولید فلاتر با عنوان BlackLivesMatter می شوید.

تست میس (TestMace)

تست میس نیز علاوه بر قرار دادن شعار BlackLivesMatter در صفحه ای اصلی خود اعلام کرد که تیم ما در کنار جامعه جاوا اسکریپت ایستاده است و گفته که کار های بی سابقه ای انجام میده مثلا گفته تم روشن فعلا در نرم افزار غیر قابل دسترس خواهد بود .

ریداکس (Redux)

ریداکس هم به مانند بقیه شعار BlackLivesMatter و لینک دونیت سازمان the Equal Justice Initiative رو قرار داده .

ویو جی اس (Vue.js)

در سایت ویو نیز شعار BlackLivesMatter و لینک دونیت سازمان the Equal Justice Initiative در بنری سیاه قرار داده شده .

اکسپرس (Express)

در سایت رسمی اکسپرس هم شعار Black Lives Matter و لینک دونیت سازمان the Equal Justice Initiative قرار داده شده.

و در پایان

خیلی خوبه که برنامه نویسا اینقدر به مسائل انسانی اهمیت میدن و اینقدر خوب و هماهنگ با بی عدالتی و نژاد پرستی مقابله می کنند ، البته این حرکت ها رو جا های دیگه ای هم دیدم ولی هماهنگ ترینشون مربوط به برنامه نویس هاست ، مثلا داخل بازی COD : Warzone هم قسمت هایی از رابط کاربریش کاملا سیاه رنگ شده ، تا جایی که من فکر کردم مشکلی هست و جملاتی هم در حمایت سیاه پوستان نوشته شده.

منگر اندر نقش و اندر رنگ او
بنگر اندر عزم و در آهنگ او

گر سیاهست او هم‌آهنگ توست
تو سپیدش خوان که همرنگ توست
مولانا

همچنین ببینید :

https://virgool.io/@jadijadi/%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%D9%87%DA%A9%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3-%D8%AF%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B8%D8%A7%D9%87%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%88%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%B6%D8%AF-%D9%86%DA%98%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%AA%DB%8C-dzy2toiorbyg

مطلب قبلی :

https://virgool.io/@Mrmoallem/%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%BE-%D9%85%D9%88%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D9%88%DB%8C%D8%B1%DA%AF%D9%88%D9%84-ehontzsgkm8k

نوشته واکنش جامعه برنامه نویسان جهان به قتل جورج فلوید اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

ناسا ساخت سکونتگاه مداری فضانوردان را به «نورثروپ گرومن» سپرد

ناسا قرارداد ۱۸۷ میلیون دلاری ساخت سکونتگاه و پایگاه لجستیکی فضانوردان در پروژه «دروازه ماه» را به کمپانی «نورثروپ گرومن» واگذار کرد. به لطف پشتیبانی دولت ترامپ از برنامه‌های فضایی ناسا کاملا روی بازگرداندن فضانوردان به ماه تمرکز کرده و …

نوشته ناسا ساخت سکونتگاه مداری فضانوردان را به «نورثروپ گرومن» سپرد اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

ایجاد خط بریل در هوا از طریق سیستم هپتیک فراصوتی

برای افرادی که به خط بریل وابسته هستند، خواندن نمایشگرها و همچنین علائم در مکان‌های عمومی یک چالش محسوب می‌شود، البته سیستم جدید می‌تواند در این زمینه به آن‌ها کمک کند. سیستم «HaptiRead» یک دستگاه بازخورد هپتیکی است که از …

نوشته ایجاد خط بریل در هوا از طریق سیستم هپتیک فراصوتی اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

نمایشگاه CES 2021 به صورت حضوری برگزار خواهد شد

گروه نمایشگاه CES لاس وگاس با وجود نگرانی‌ها پیرامون ویروس کرونا و شیوع گسترده آن، خبر از برگزاری فیزیکی این نمایشگاه در سال آینده میلادی داده است. انجمن فناوری مصرف‌کننده (CTA) اعلام کرده که قصد دارد راهی ایجاد کند تا غرفه‌داران …

نوشته نمایشگاه CES 2021 به صورت حضوری برگزار خواهد شد اولین بار در دیجیاتو پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی

تاب‌آوری در کار

استراتژی‌هایی با پشتوانه علمی برای تاب‌آوری و انعطاف‌پذیری

استراتژی‌هایی با پشتوانه علمی برای تاب‌آوری و انعطاف‌پذیری

امروزه تاب‌آوری در کار مشخصه افرادیست که در محیط مدرن، با استرس و فشار‌ به خوبی کنار می‌آیند. تاب‌آوری نشان‌دهنده ظرفیت یک فرد برای واکنش به فشار و نیازهای زندگی روزانه است. معنای لغوی تاب‌آوری شامل مفاهیمی چون انعطاف‌پذیری، دوام و پایداری، قدرت، سرعت بازیابی و خوش‌بینی می‌شود. به‌طور خلاصه، تاب‌آوری بر توانایی ما برای بازگشتن به حالت عادی تاثیر می‌گذارد.

در کار، افراد تاب‌آور با خواسته‌هایی که بر عهده آنها گذاشته شده بهترکنار می‌آیند، به خصوص زمانی که وظایف برعهده آنها مدام با تغییر اولویت‌ها روبه‌رو می‌شود یا حجم کار سنگینی دارند. تاب‌آوری مشخصه‌ای نیست که فقط افراد خاصی آن را داشته باشند. نکته اساسی این است که تاب‌آوری صفتی منفعل نیست، بلکه فرایندی کنش‌گر است. رویکرد ما نسبت به زندگی و اتفاقاتی که سر راه ما قرار می‌گیرند، تاثیر به‌سزایی روی تجربه ما می‌گذارند.

افراد تاب‌آور بیشتر اعمالی را انجام می‌دهند که باعث حفظ و ابقای واکنش‌پذیری می‌شود (واکنش مناسب از خود نشان می‌دهند). به‌طور نسبی برای اشخاصی چون ما که کمتر انعطاف‌پذیر هستیم آسان‌تر است عاداتی را که باعث افزایش کارایی‌مان در شرایط تحت فشار می‌شوند گسترش دهیم و از همه مهم‌تر، بتوانیم با وجود شرایطی که ما را به آستانه تحمل‌مان می‌رساند بهتر زندگی کنیم.

«چرا بعضی از افراد در محل کار زمانی‌که با چالش و سختی روبرو می‌شوند شکوفا شده، در حالی که دیگران وحشت‌زده می‌شوند و عقب‌نشینی می‌کنند؟ چرا همین افراد در حالی که دیگران در حال دست و پا زدن هستند یا به آرامی در دریای مواج زندگی غرق می‌شوند از آنها پیشی می‌گیرند؟ بیشتر مردم فکر می‌کنند که ترکیبی از هوش، ساعات طولانی کار کردن و تجربه‌ی بسیار، باعث می‌شود افرادی که در محیط‌های کاری پر تنش کار می‌کنند، شکوفا شوند. در واقع این افراد تاب‌آور یا انعطاف‌پذیر هستند که با چالش‌هایی چون تغییرات مدام سازمانی، تحول، کاهش قریب‌الوقوع کارکنان، ضرب‌الاجل‌های متغیر، جلسات همراه با بحث و رقابت مداوم با رقبای تجاری بهتر از دیگران کنار می‌آیند. خبر خوب این است که کسانی که تاب‌آوری یا انعطاف کمتری دارند می‌توانند یاد بگیرند چطور این توانایی را در خود تقویت کنند و زمانی که شرایط دشوار می‌شود، چگونه برخورد کنند و شکوفا شوند.» نقل قول از  (Centre for Confidence and Well-Being, 2006)

چگونه تاب‌آوری را در خود گسترش دهیم؟

تاب‌آوری توانایی مقابله با فشار، سختی و عدم قطعیت وابسته به توسعه‌ی رفتار، افکار و اعمال است. هرکسی می‌تواند این عادات را فرا بگیرد و استراتژی‌هایی برای کمک به افزایش تاب‌آوری و سرسختی ایجاد کند. متخصصان تاب‌آوری می‌گویند که این‌کار با الگویی خاص از نگرش و مهارت به افراد کمک می‌کند تا تحت استرس دوام بیاورند و حتی به شکوفایی برسند. «به زبان ساده، این نگرش شامل تعهد، کنترل و چالش است. زمانی که اوضاع دشوار می‌شود، اگر شما به این نگرش پایبند باشید، به نتیجه بهتری می‌رسید. بهترین راه این است که با افراد و اتفاقات اطراف‌تان کنش داشته باشید (تعهد) به جای اینکه کنار بکشید یا همواره سعی کنید بر نتایجی که در آن نقش دارید اثرگذار باشید (کنترل) به جای اینکه تسلیم شوید و سعی کنید بفهمید چگونه می‌توانید تحت استرس رشد کنید (چالش) تا اینکه برای بخت و اقبال‌تان افسوس بخورید.» نقل قول از  (Maddi and Khoshaba, 2006)

ساخت و نگهداشت تاب‌آوری شخصی

تاب‌آوری خارق‌العاده نیست بلکه امری معمول است. مردم به‌صورت عادی تاب‌آوری از خود نشان می‌دهند. برای مثال پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در آمریکا بیشتر مردم به زندگی کردن ادامه دادند و مجدد زندگی‌شان را برپا کردند و هیچ‌گاه گسترشی در میزان اختلال استرسی پس از آسیب روانی یا اختلال استرسي پس از حادثه (PTSD) که پیش‌بینی شده بود، رخ نداد. توسعه تاب‌آوری، فرایندی شخصی شامل افکار، رفتار و اعمال است که هرکسی قادر به انجام آن است.

۹ تکنیک ساده برای بهبود تاب‌آوری:

۱. قدر حمایت‌های اجتماعی را بدانید؛ رابطه خوب با خانواده، دوستان و دیگران حیاتی است.

۲. با مشکلات به عنوان فرایندی برای یادگیری برخورد کنید؛ عادت استفاده از چالش‌ها به عنوان فرصتی برای بدست آوردن مهارت‌های حرفه‌ای‌تر و دستیابی به موفقیت را در خود گسترش دهید.

۳. از یک بحران برای خود دراما نسازید (یک بحران را بیش از حد بزرگ جلوه ندهید)؛ استرس و تغییر بخشی از زندگی هستند. اینکه ما چطور با وقایع برخورد می‌کنیم تاثیر به‌سزایی بر اینکه چقدر به نظرمان این موقعیت‌ها استرس‌زا هستند، دارد.

۴. موفقیت‌تان را جشن بگیرید؛ در پایان هر روز زمانی را برای بررسی اینکه چقدر کارها خوب پیش رفته‌اند در نظر بگیرید و به خودتان تبریک بگویید. این ذهن شما را آموزش می‌دهد که به جای تاکید بر منفی‌نگری و شکست به دنبال موفقیت باشد.

۵. به منظور ایجاد انگیزه برای رسیدن به آینده‌ای رضایت‌بخش، اهداف زندگی واقع‌گرایانه‌ای ایجاد کنید؛ هر روز برای رسیدن به هدف‌هایتان کاری انجام دهید. نیاز به تاکید دوباره است؛ گام‌های کوچک بسیار خوب هستند و در بحبوحه‌ی یک روز شلوغ به شما کمک خواهد کرد تا احساس رضایت کنید.

۶. اقدامی مثبت انجام دهید؛ وقتی در موقعیتی دشوار کاری انجام می‌دهید، حتی اگر این کارتان سختی‌ها را از بین نبرد، حس کنترل داشتن بر اوضاع را پیدا می‌کنید.

۷. نظر مثبت نسبت به خودتان را پرورش دهید؛ بالا بردن اعتمادبه‌نفس در توانایی حل مشکلات و اعتماد کردن به غرایز به گسترش تاب‌‌آوری درون‌تان کمک می‌کند.

۸. چشم‌اندازی واقع‌گرایانه داشته باشید؛ به وقایع پر چالش و دردناک به عنوان اتفاقاتی در زمینه‌ی گسترده‌ی‌ توسعه شخصی‌تان در طول زندگی نگاه کنید.

۹. خوشی‌بینی را تمرین کنید، هیچ‌چیز بد یا خوب مطلق نیست؛ اگر به افکارمان اجازه دهیم به ما دیکته کند که از چه منظر چیزی را نگاه کنیم، در نهایت این افکار کنترل ما را در دست خواهد گرفت.

مواردی که عنوان شد تنها راه قوی کردن تاب‌آوری در کار نیستند. برای مثال بعضی افراد ثبت وقایع روزانه و دعا کردن را مفید می‌دانند، برخی دیگر با تمرین خالی کردن ذهن و مراقبه با خودشان بیشتر ارتباط می‌گیرند.

نکته اصلی این است که شما راه‌های مناسب برای خودتان را در یک استراتژی شخصی برای پرورش تاب‌آوری، شناسایی کنید.

پنج راهبرد علمی برای ایجاد تاب‌آوری

۱. نحو روایت را تغییر دهید

وقتی اتفاق بدی می‌افتد، ما بارها و بارها این اتفاق را با خودمان مرور و دردمان را مجدد تکرار می‌کنیم. از این فرایند به عنوان نشخوار ذهنی یاد می‌شود، انگار درون چرخه‌ای بی‌پایان گیر افتاده باشیم و هیچ‌گاه برای رشد و بهبود رو به جلو حرکت نکنیم.

تمرین نوشتن شرح‌ حال (Expressive Writing) با تغییر نوع بینش ما در مقابل چالش‌های زندگی در نهایت می‌تواند به ما کمک کند تا رو به جلو حرکت کنیم. برای این تمرین باید بدون وقفه برای ۲۰ دقیقه درباره موضوعی که ذهن‌مان را مشغول کرده با عمیق‌ترین فکرها و احساس‌مان حول این پیشامد بنویسیم. قرار نیست نوشته‌هایمان مثل زندگی‌نامه‌ای فوق‌العاده باشد فقط کافی است افکارمان را روی کاغذ بیاوریم.

تحقیقی که در سال ۱۹۸۸ انجام شد، نشان داد کسانی که برای چهار روز شرح‌‌ حال‌نویسی داشته‌ند در مقابل کسانی که فقط در مورد موضوعات سطحی نوشته بودند در طول شش هفته بعد سلامت‌تر و در طول سه ماه بعد خوشحال‌تر بودند. در مورد نوشتن محققان توصیه می‌کنند که با ایده‌ها تک به تک روبرو شویم و برای آنها ساختاری جداگانه در نظر بگیریم که این موضوع ممکن است باعث تغییر نگرش‌مان شود. با این تمرین خودمان نحوه بیان زندگی‌مان را می‌سازیم و حس کنترل داشتن را درون خودمان بالا می‌بریم. وقتی که در جنبه‌های تاریک تجربیاتمان کندوکاوش کردیم حالا می‌توانیم انتخاب کنیم که به مزایای اتفاقات نیز فکر کنیم.

تکنیک «پیدا کردن نقاط امیدبخش»: تجربه‌ای ناامید‌کننده را به یاد بیاورید و سعی کنید سه نکته مثبت درباره آن اتفاق را لیست کنید. به‌طور مثال دعوا با یک دوست باعث شد مشکلات مهمی بیان شود و به شما یاد داد که به مسائل از دید دیگران نگاه کنید.

تحقیقی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که شرکت‌کنندگان با انجام این تمرین به‌صورت روزانه به مدت سه هفته در نهایت با زندگی به کنش بیشتری رسیدند و به مرور زمان باورهای بدبینانه‌شان کاهش یافت. هرچند این موضوع درباره افرادی که فقط درباره وقایع روزمره می‌نوشتند صدق نمی‌کرد، این تمرین مخصوصاً برای کسانی مفید است که همیشه دید منفی دارند، این تمرین همچنین باعث کاهش افسردگی نیز می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای نگاه کردن به جنبه مثبت زندگی به صورت مداوم تمرین کنید.

۲. با ترس‌هایتان روبرو شوید:

تمرینی که در بخش قبل به آن اشاره کردیم برای کشمکش‌هایی که در گذشته داشتیم تا به اندازه کافی از آن فاصله بگیریم و بتوانیم دید دیگری داشته باشیم. اما تکلیف ترس‌های اضطراب‌آوری که حالا و همین‌جا با آنها درگیر هستیم، چه می‌شود؟ «غلبه بر ترس» تمرینی است برای کمک به روبرو شدن با ترس‌های روزمره که در راه زندگی به آنها برمی‌خوریم، مثل صحبت کردن در میان جمع، ترس از ارتفاع یا پرواز کردن. ما به خودی خود نمی‌توانیم ترس‌هایمان را از بین ببریم مگر اینکه با این احساسات به‌صورت مستقیم روبرو شویم. قدم اول این است که به آرامی و به‌صورت مکرر خودتان را در معرض مقدار کمی از چیزهایی که باعث وحشت‌تان می‌شود، قرار دهید. به‌طور مثال افرادی که از میان جمع صحبت کردن می‌ترسند، شاید بهتر باشد سعی کنند بیشتر در جلسات صحبت کنند. به مرور زمان چالش‌ها برای خودتان بیشتر کنید تا زمانی‌که آماده شوید در یک جمع بزرگ سخنرانی کنید و یا مصاحبه تلویزیونی انجام دهید.

این نوع درمان از طریق «مواجه» (exposure therapy) به ما کمک می‌کند تا نحوه برخوردمان با پدیده‌هایی خاص را تغییر دهیم. برای مثال اگر صد بار سوار آسانسور شده‌اید و هیچ‌گاه اتفاق ناگواری نیوفتاده است، مغز و بدنمان یاد می‌گیرند که در امان هستیم. گرچه ممکن است این ترس هیچ‌گاه به‌صورت کامل از بین نرود، حالا می‌توانیم با شجاعت بیشتری با آن مواجه شویم.

۳. خود دلسوزی (شفقت و دلسوزی نسبت به خودتان) را تمرین کنید:

ترس و سختی‌ها می‌توانند باعث شوند که ما احساس تنهایی کنیم. اینکه ما چرا این‌طور احساس می‌کنیم یا اینکه چه بر سرمان آمده ما را به فکر فرو می‌برد. در چنین شرایطی یادگیری تمرین خود دلسوزی و فهم اینکه همه به نوعی در رنج هستند، راه شناخت را برای‌مان آسان‌تر و موثرتر می‌کند.

خود دلسوزی شامل نشان دادن شفقت به خودمان، مقابله با رنج‌های‌مان با رفتاری گرم و مهربانانه و بدون قضاوت است. شرکت‌کنندگان در یک تحقیق هشت هفته‌ای «خود دلسوزی آگاهانه»، نسبت به کسانی که در این برنامه شرکت نداشتند از زندگی رضایت بیشتری داشتند و کمتر دچار افسردگی، اضطراب و استرس شده‌اند، نتایج این دوره نیز در افراد تا یک سال قابل مشاهده بوده‌ است.

شما می‌توانید هر وقت که احساس غرق شدن در درد یا استرس داشتید، تمرین «وقفه خود دلسوزی» را انجام دهید. این تمرین سه مرحله دارد که با سه جنبه خود دلسوزی مطابقت می‎کند

 • هوشیار و آگاه باشید: بدون قضاوت و یا کاوش متوجه احساس‌تان باشید، با خود بگویید «دارم رنج می‌کشم»، «آسیب می‌بینم» یا «استرس دارم»
 • به‌ خاطر داشته باشید که شما تنها نیستید: اگرچه ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، اما همه‌ی این احساسات عمیق و دردناک انسانی را تجربه می‌کنند. به خودتان بگویید که «رنج بخشی از زندگیه» یا «همه ما همین احساس رو داریم» یا «همه‌ی ما در زندگی درگیری داریم»
 • با خودتان مهربان باشید: دست‌تان را روی قلب‌تان بگذارید و بگویید «میشه برای خودم دلسوزی کنم؟» یا «میشه خودم رو به عنوان کسی که هستم بپذیرم» یا «میشه صبور باشم»

اگر مهربان بودن با خودتان سخت است، تمرینی به اسم «چطور با یک دوست رفتار می‌کنید؟» می‌تواند به شما کمک کند. با این تمرین می‌توانید لحن و نحوه رفتارتان در مقابل مشکلات خودتان و دوستان‌تان را مقایسه کنید. معمولاً این مقایسه نتایج شگفت‌آوری را آشکار می‌کند: «چرا من با خودم خشنم، چی می‌شد اگه اینجوری نبودم؟»

هنگامی‌که ما شروع به گسترش رفتار مهربانانه‌تر نسبت به خودمان می‌کنیم، می‌توانیم این صدای مهربان را در قالب یک نامه خود دلسوزی نشان دهیم. این تمرین از شما می‌خواهد که ۱۵ دقیقه زمان بگذارید و در مورد خاصی که از آن شرمنده هستید (مثلاً از اینکه زمان کافی برای فرزندان‌تان ندارید)، کلماتی با فهم، پذیرش و دلسوزی درباره خودتان بنویسید. در این نامه شما یادآور می‌شوید که تنها کسی نیستید که در کشمکش است وشما به‌تنهایی مسئول این کاستی‌ها نیستید. در صورت امکان، می‌توانید راه‌های سودمندی برای پیشرفت در آینده در نظر بگیرید

۴. مراقبه (مدیتیشن)

گوروها دوست دارند به ما یادآوری کنند که دردناک‌ترین افکار ما یا مربوط به گذشته هستند و یا آینده: ما در مورد چیزهایی که به خوبی پیش نرفته‌اند احساس پشیمانی داریم و چند باره به آنها فکر می‌کنیم یا در مورد چیزهایی که در آینده اتفاق خواهند افتاد، مضطرب می‌شویم. اما زمانی‌که توجه‌مان را معطوف به زمان حال می‌کنیم، معمولاً احساس می‌کنیم که شرایط عادی است. تمرین ذهن‌آگاهی یا حضور در لحظه، برای کنار آمدن با احساسات منفی راهکارهای مفیدی را به ما ارائه می‌کند. با این تمرین، به جای اینکه این احساسات منفی منجر به ترس، عصبانیت و یا ناامیدی شوند، می‌توانیم حساب شده با آنها روبرو شویم. یکی از مرسوم‌ترین تمرین‌ها، برنامه هشت هفته‌ای کاهش استرس مبتنی بر ذهن‌آگاهی (MBSR) است. این برنامه به شرکت‌کنندگان آموزش می‌دهد که برای مقابله با چالش‌ها از چند تمرین مختلف مراقبه استفاده کنند. تحقیقات مختلفی به این نتیجه رسیده‌اند که MBSR در مجموع تاثیرات مثبت بسیاری روی سلامت جسمی و روانی افراد داشته ‌است.

اسکن بدن (Body Scan) تمرین مراقبه‌ای است که به خصوص روی آرام کردن افکار منفی تاثیر می‌گذارد. به نوبت روی هرکدام از اعضای بدن‌تان متمرکز می‌شوید (از سر تا انگشتان پا) و اگر در هر عضوی با تنش روبرو شدید می‌توانید این تنش‌ را رها کنید. احساسات قوی به‌صورت فیزیکی مثل تنگی نفس یا دل درد خودشان را نشان می‌دهند و آرام کردن بدن راهی برای از بین بردن این دردها است.

تحقیقات نشان داده است زمانی‌که صرف اسکن بدن می‌شود، با بهتر شدن و کاهش استرس ارتباط دارد. شناخت نسبت به بدن‌مان و احساساتی که با آنها روبرو هستیم به ما کمک می‌کند که تصمیمات بهتری بگیریم، وقتی اوضاع خراب می‌شود به خودمان اطمینان و از تعهداتی که باعث فرسودگی‌مان می‌شود، دوری کنیم.

وقتی استرس از یک در وارد می‌شود، عادت‌های خوب مثل سالم غذا خوردن از در دیگری خارج می‌شوند. خیلی از ما وقتی احساساتی می‌شویم شروع به خوردن شیرینی می‌کنیم، وقتی زمان کم داریم به سراغ فست‌فود می‌رویم. پس مراقبه کشمش (Raisin Meditation) می‌تواند رابطه ما را با غذا بهبود دهد.

در این تمرین شما باید یک کشمش را با آگاهی بخورید. اول به شکل و رنگ آن دقت کنید و کشمش را بین انگشتان‌تان بگیرید و آن را بو کنید. به آرامی این کشمش را روی زبان‌تان بگذارید و آن را در دهان‌تان بچرخانید و هر دفعه یک بار بجویید و با قورت دادن متوجه حرکت آن از گلو تا شکم‌تان شوید. با این کار نه تنها ذهن‌آگاهی را تمرین می‌کنید بلکه احتمالاً هیچ‌وقت به غذا با دید قبلی نگاه نمی‌کنید.

آخرین تمرین، تنفس ذهن‌آگاهانه (Mindful Breathing) را می‌توانیم در طول روز انجام و یا زمان به خصوصی را به آن اختصاص دهیم. در این تمرین به حالات فیزیکی تنفس مثل حرکت هوا در سوراخ‌های بینی، انبساط قفسه سینه و بالا و پایین رفتن شکم توجه می‌کنیم. این تمرین را می‌توانید به‌صورت یک مراقبه ۱۵ دقیقه‌ای یا وقتی که مضطرب می‌شوید برای چند لحظه انجام دهید. در یک تحقیق، شرکت‌کنندگانی که تمرین تنفس ذهن‌آگاهانه را انجام می‌دادند در مواجه با تصاویر پریشان‌کننده کم‌تر احساسات منفی را تجربه می‌کردند. افکار منفی می‌توانند ما را به جریانی آشفته بکشند اما تنفس مانند لنگریست که می‌توانیم هر دفعه به آن اتکا کنیم.

۵. پرورش بخشش

اگر یک کینه سد راه شما شده، تحقیقات به شما «پرورش بخشش» را توصیه می‌کنند. این تمرین برای سلامت جسمی و روانی شما سودمند خواهد بود.

برای رهایی از حس بد و نارضایتی فقط به خاطر خودتان گذشت ‌کنید. این بخشش به این معنی نیست که به آزارگر اجازه دهید قسر در برود و یا دوباره با آنها آشتی کنید. در نهایت از این تجربه درس می‌گیرید و فرصت رشد پیدا می‌کنید. مثلاً رنج دیگران را بهتر درک می‌کنید و یا متوجه نیازی جدیدی در خودتان می‌شوید که باید در جایی دیگر آن را برآورده کنید.

اگر با بخشش مشکل دارید، «رهایی از خشم از راه دلسوزی» تمرینی پنج دقیقه‌ای است که می‌تواند به شما در راه رهایی کمک کند. در این تمرین، شما چند دقیقه وقت صرف می‌کنید تا نسبت به فرد آزارگر در خودتان احساس دلسوزی ایجاد کنید. آن فرد هم مثل هر آدم دیگری اشتباه می‌کند، او هم می‌تواند بهتر شود. در این فرایند به افکار و احساس‌تان و جاهایی که مقاومت نشان می‌دهید، توجه کنید.

محققان پرورش بخشش و دیگر تمرین‌های مرسوم را با یکدیگر مقایسه کردند و متوجه شوند، شرکت‌کنندگان در این تمرین بیشتر از خود همدلی و احساسات مثبت نشان داده‌اند و بیشتر بر اوضاع مسلط بوده‌اند. مهم نیست قربانیان چه حسی نسبت به آزارگر دارند ولی آنها شایسته این دست از احساسات مثبت هستند.

استرس و درگیری به شکل‌های مختلفی مثل مشقت و تروما، ترس و خجالت و خیانت و اطمینان در زندگی‌مان ظهور پیدا می‌کنند. تمرین‌هایی که به آنها اشاره کردیم به شما برای مقابله با مشکلات و روبرویی با چالش‌هایی که در آینده سر راهتان قرار می‌گیرند، کمک می‌کنند. با تمرین کافی شما به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها مسلط می‌شوید که هنگام دشواری‌ها به شما کمک می‌کند به زندگی ادامه دهید. اینکه بدانید مهارت‌های تاب‌آوری باعث آسودگی خاطر شما می‌شود و حتی حس خوشبختی درون‌تان را تقویت می‌کند.

آزمون تاب‌آوری

ال سیبرت، دارای مدرک دکترا و موسس مرکز تاب‌آوری پورتلند، آزمون تاب‌آوری سریعی تهیه کرده‌است. این آزمون از کتاب مزیت تا‌ب‌آوری استخراج شده‌است. به هر سوال از ۱ تا ۵ امتیاز دهید (۱= کاملاً مخالف، ۵= کاملاً موافق)

 • من معمولاً خوشبین هستم. سختی‌ها را به عنوان شرایطی موقت می‌بینم و توقع دارم بر آنها غلبه کنم
 • احساس عصبانیت، فقدان و دلسردی و یاس همیشگی نیست
 • من می‌توانم میزان بالایی از ابهام و عدم قطعیت در موقعیت‌های مختلف را تحمل کنم
 • با تحولات جدید سریع سازگار می‌شوم و کنجکاوم و سوال می‌پرسم
 • من سرزنده هستم و در موقعیت‌های دشوار چیزهایی برای شوخی پیدا می‌کنم و می‌توانم به خودم بخندم
 • من از تجربیات خودم و دیگران درس‌های ارزشمندی می‌گیرم
 • من در حل مسائل خوب هستم و در پیشبرد کارها به خوبی عمل می‌کنم
 • من قوی هستم و طاقت بالایی دارم و در شرایط سخت به‌خوبی سرپا می‌مانم
 • من بدشانسی را به خوش‌اقبالی تبدیل کردم و از تجربیات بد درس گرفتم و نفع‌هایی در این تجربه‌ها پیدا کردم

تمام امتیازاتی را که گرفته‌اید، با هم جمع کنید و امتیاز خود را با گزینه‌های زیر مقایسه کنید: کمتر از ۱۰: تاب‌آوری کم؛ شما احتمالاً با تحمل فشار و روبه‌رو شدن با موانع مشکل دارید و با هر انتقادی شدیداً احساس آزار می‌کنید. وقتی اوضاع خوب پیش نمی‌رود، احساس درماندگی و ناامیدی می‌کنید. برای پرورش مهارت‌های تاب‌آوری به یک مشاور حرفه‌ای یا یک حامی مراجعه کنید. با افرادی که اهداف توسعه شخصی مشابهی دارند، ارتباط برقرار کنید.

۱۰-۳۰: مقداری تاب‌آور؛ شما دارای مهارت‌های ارزشمند و حرفه‌ای تاب‌آوری هستید، اما هنوز جای پیشرفت زیادی دارید. سعی کنید مشخصه‌هایی را که در حال حاضر دارید، قوی کنید و مشخصه‌هایی را که ندارید پرورش دهید. حمایت و هدایت بیرونی ممکن است برای شما مفید باشد.

۳۰-۳۵: تاب‌آوری کافی؛ شما به‌صورت خودکار فردی باانگیزه هستید که از بیشتر چالش‌ها به‌خوبی عبور می‌کنید. درمورد تاب‌آوری بیشتر مطالعه کنید، ساختن آگاهانه مهارت‌های تاب‌آوری به شما قدرت می‌دهد که لذت‌های بیشتری در زندگی حتی در شرایط سخت پیدا کنید.

۳۵-۴۵: بسیار تاب‌آور؛ شما به‌خوبی از پس موانع زندگی برمی‌آیید و می‌توانید تحت فشار به شکوفایی برسید. شما می‌توانید به دیگران کمک کنید تا بهتر با سختی‌های زندگی روبرو شوند.

منبع:Dotin

نوشته تاب‌آوری در کار اولین بار در ویرگول پدیدار شد.

گردآوری توسط ایده طلایی